avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate Vasile MARIAN

Activitate Vasile MARIAN

Buna ziua,
Ieri am fost la primarie sa platesc impozitul pe 2010 pentru casa si masina.
Spre surprinderea mea, angajatul primariei care se ocupa cu incasarea impozitului nu a vrut sa incaseze acest impozit .
Motivul - in dec 2009 am 0 amenda de circulatie neplatita si conform spuselor acestuia trebuie platita intii aceasta amenda; degeaba am incercat sa i explic ca aceasta amenda este contestata in judecatorie, angajatul nu incaseza impozitul decit daca platesc amenda integral.
E abuz din partea functionarului? cum se poate rezolva aceasta problema - plata impozitului separat, plata amenzii daca judecatoria decide?
Ce ma sfatuiti?
multumes cpentru raspuns!
Multumesc dom Petre.
ca sa tin cont de faptul ca legea e o bariera peste care sar dulaii, pe sub care trec cateii si de care se impiedica boii va rog sa precizati daca mai trimit procura fratelui daca nu ma duc la judecatoria P Neamt - la prima infatisare - sau astept hot judecatoreasca?
multumesc pt sfat
Vasile!
dupa decesul mamei in 2008 nu am facut succesiunea in termen deoarece nu ne am inteles; acum fratele care locuieste in casa unde a locuit mama a introdus actiune pt succesiune la judecatorie(dupa un an si 4 luni). ce se intimpla daca trimit procura de reprezentare la judecatorie fratelui care locuieste in casa stramoseasca?
Răspuns la discuția Dosare despagubire ANRP
cum pot actiona pt a determina ANRP sa ia in analizea dosarul/dosarele depuse in 2007 pe Legea 10 si sa numeasca evaluator pt evaluare ? nu primesc informatii de la anrp privind evolutia acestor dosare cu toate ca am solicitat acest lucru prin scrisoare cu confirmare de primire>
Multumesc pentru raspuns!
cred ca aveti dreptate.
singur nu ma pot apara!
Fratele care a locuieste cu mama am aflat acum din dosarul de la judecatorie, in intelegere cu mama a intocmit mai multye acte de vinzare cumparare intre mama si el din rezerva testamentara dupa moatrea tatalui (1977) aceste acte s au facut din retrocedarile legii 18 in anul 1995 - 2000 ; Mama a mai facut acte de vc pe numele a doi frati pentru diferite suprafete din masa succesorala ( pamint obtinut prin retrocedare l 18)
dar eu consider ca, mama a facut aceste compromisuri pentru ca asa a crezut ea ca este bine pentru copiii ei ; nu avea carte ; a sat la copiii care aveau o situatie materiala si sociala nu prea buna. fratele care a locuit cu mama a inceput constructia casei in curtea mamei, va dati seama ca, lucrurile nu sunt deloc simple.

sunt totusi fratii mei si daca eu am o situatie mai buna o am si datorita faptului ca, mama a avut puterea la tinerete sa mi plateasca taxele la facultate; asa imiu spune si fratele care a ramas in casa parinteasca: mama ti a dat tie te a tinut in facultate ce mai vrei>
Nu stiu cum sa ma reprezint, nu am avocat, eu locuiesc in Pitesti, mostenirea e in P Neamt>
Procesul va insemna multe infatisari probabil la judecatoria NT deci mnulte drumuri si nu stiu nici care ar fi sansele de a obtine ceva din mostenirea ce a mai ramas dupa intocmirea acelor acte de vinzare cumparare.
As dori sa cedez drepturile pentru partea mea din casa parinteasca unui frate si partea de pamint fratelui care locuieste acolo>
Cum ma sfatuiti sa procedez?
Buna ziua
Va rog sa mi spuneti cum fac dovada ca am acceptat succesiunea si ca nu sunt strain de succesiune !! ;
dupa moartea mamei in noe 2008 nu am facut - intocmit nici un act la notar
Va rog datimi un sfat .
Va multumesc!
Buna ziua,
suntem 7 frati in partaj, unul dintre ei locuieste la aceeasi adresa unde a locuit mama; acelui frate vreau sa i dau procura.
care vor fi efectele?
multumrsc pt raspuns.
O zi buna!
daca trimit o procura notariala prin care comunic judecatoriei ca sunt de acord cu dezbaterea succesorala?
ce se pierde?
am primit citatie de la judecatoria Neamt pentru partaj succesoral cu fratele pe 22 feb;
ce se intimpla daca nu ma duc?
mama a decedat in 2008 si nu am facut succesiunea pina acum
Răspuns la discuția Dosare despagubire ANRP
multumesc!
ce pot face ca sa-=i determin sa puna evaluator dosarele stagneaza in aceeasi faza din 2007 , nu se numeste evaluator dar nici raspuns nu se da daca sunt dosarele complete; cum sa procedez? angajez o firma de avocatura?