avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate maara

Activitate maara

Buna ziua.
As vrea sa stiu daca cineva care a fost talharit acum 2 ani mai poate face plangere dupa atata timp impotriva persoanei respective?
De ce nu ati mers la examenul de Titularizare?Atunci nu ar mai fi fost probleme.
Răspuns la discuția cheltuieli de judecata
Am facturile fiscale din care reiese clar cat am cheltuit pe benzina pt. a ma deplasa la Judecatorie.Nu am avut avocat si de aceea trebuia sa fiu prezenta la fiecare termen ca sa stiu ce se intampla mai ales ca paratul are avocat.
Maine este ultimul termen si nu stiu cum sa procedez fiindca am cheltuit destul de mult cu benzina pt. transport. Trebuie sa formulez o cerere separat de concluziile scrise si cum sa specific?
Cum sa cer aceste cheltuieli?
Ma aflu intr-un proces la care am fost nevoita sa ma deplasez de mai multe ori fiindca paratul a cerut amanare la cateva termene.Mentionez ca pentru a fi prezenta la fiecare termen trebuia sa vin de la 100 km.Pot sa solicit cheltuiele de judecata pentru transport? Cum as putea sa formulez ?
Răspuns la discuția Cum se scrie un Interogatoriu
Multumesc .
Buna ziua.
Am nevoie de sfatul dvs.in urmatoarea problema. Am solicitat proba cu interogatoriul paratului si peste 2 zile am termen de judecata pt. stabilire program vizita minor. Mentionez ca nu am avocat si vreau sa stiu daca intrebarile din interogatoriu pot sa le scriu de mana sau trebuie sa le scriu la calculator?
Intrebarile cum trebuie sa fie dispuse?
La sfarsitul interogatoriului trebuie sa scriu ceva?ma semnez eu inainte sau astept sa-mi spuna judecatoarea sa semnez?
Răspuns la discuția partaj
Eu cu matusa mea ce grad de ruda sunt: 3 sau 4?
Discuție partaj
Buna ziua. Este acceptata matusa ca martor la partaj?
Buna ziua. Am avut termen pt. stabilire program vizita si in timpul sedintei,judecatoarea a incuviintat ca probe si martori pt. termenul urmator.Nu am mentionat numele martrului nici eu si nici paratul. Acum ce fac: la termenul urmator merg direct cu martorul pt. a fi audiat?
Sau trebuie sa trimit inainte de termen numele lui la dosar sau cum procedez? Au trecut 6 zile de la ultimul termen.
Eu nu am avocat si sfatul dvs. imi e necesar.
Multumesc.
Nu, sotul meu nu a fost chemat sa dea declaratie. Au spus ca e subiectiv fiind sotul meu. Ora la care spune ca am fost vazuta era una foarte tarzie si toata lumea dormea.Eu ar trebui sa audiez martorii ei ,care ma acuza?sau ce inseamna martori in contraproba?