avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate bellphegor

Activitate bellphegor

Răspuns la discuția inginer membru UNPIR
daca exista ingineri care AU AVUT DREPTUL sa dea examenul iar acum inginerii din aceeasi categorie ca si primii ( studii, vechime , universitate absolvita, medii , etc) NU AU DREPTUL , atunci E DISCRIMINARE !
Daca legiuitorul ar fi spus ca inginerii care au mai putin de x ani experienta sau y medie sau mai stiu eu ce , NU au dreptul , atunci da, nu era discriminare.
Dar faptul ca un coleg de-al meu de facultate/an/grupa are dreptul iar eu nu am dreptul sa particip LA EXAMEN si sa il iau sau nu -in functie de cat stiu sau nu stiu despre aceasta meserie - ASTA E UN ABUZ SI E DISCRIMINATORIU !
va rog spuneti-mi ce si cum sa fac
am o mare problema cu un pamant intravilan intr-un oras din nordul tarii
parintii mei au avut 0,64ha pamant intravilan , cu casa , cu extras cf si toate actele necesare.
in 1984 s-a dat un decret prin care s-a decis sa se demoleze mai multe case printre care si cea a parintilor mei , si sa se construiasca blocuri. prin decret se decide sa li se ia 300mp (0,03ha) . se construieste blocul .
in 1991 parintii mei primesc doua extrase cf in care se mentioneaza ca au in proprietate 0,61 ha teren intravilan
totusi , cand li se dau titlurile de proprietate , li se dau doar 0,54ha
mai mult, in 1996!!! Primaria cere si obtine inscrierea in Cartea Funciara a exproprierii pe 0,1Ha , intr-o zona care se afle IN MIJLOCUL PROPRIETATII !
se opereaza exproprierea fara ca noi sa fim macar anuntati in vreun fel!
acum , cand incercam sa intabulam (suntem 3mostenitori) ne lovim de aceasta tarla de 0,1Ha care este chiar in mijlocul terenului nostru. noi o folosim si am folosit-o intotdeauna , dar nu putem sa o intabulam desi e a noastra , desi s-a expropriat in 1996 !
pe cine dam in judecata ? ce cerem? in baza carei legi ?
va rog ajutati-ne , am fost de 1001 ori la Primarie si am fost trimisi la plimbare
am fost de 999 ori la OCOT sau cum s-or fi numind cei cu cartea funciara si la fel am fost trimisi la plimbare
va ultumesc
Răspuns la discuția inginer membru UNPIR
SURPRIZE-SURPRIZE , ca la noi la nimeni!
Cineva de la UNPIR mi-a raspuns la mail. Asta deja e o surpriza. Dar surpriza cea mare vine de-abia acum : UNPIR spune ca inginerii NU MAI POT sa se inscrie in UNPIR. Adica pana anul trecut au fost buni, cei care au intrat sunt buni in continuare, dar altii NU MAI SUNT BUNI.
Asta nu e discriminare? Asta nu e abuz ? Eu sincer nu mai inteleg nimic.
Pot gasi un avocat care sa ma ajute sa-i dau in judecata ?
Are un inginer dreptul sa fie membru UNPIR? Daca ACUM nu mai are , desi in trecut a avut , si asta din cauza vreunei "ordonante guvernamentale" , aceasta ordonanta nu este un abuz si nu incalca dreptul la munca (garantat prin constitutie) ? Va multumesc. Ati ghicit desigur, sunt un inginer care are privirea inteligenta dar nu stie sa se exprime -exact ca in bancul clasic despre ingineri si caini ...