avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate decarrera

Activitate decarrera

spui tu ca nu e airea pentru ca de aici iti castigi painea din legile astea facute in pripa. pai domnule avocat cat de buna este legea daca ma baga la un loc cu toti acoolisti care merg rupti de beti pe sosele si primesc aceasi pedeapsa. pe cand eu nu reprezint un pericol public deoarece masina este identificabila. cat despre Germania ce sa mai vorbim. nu se asteapta 6 luni sa se rezolve un dosar pe la procuratura. nu ma mir de ce merge asa tara. si despre accidentele pe trecerea de pietoni tot asa sunt incadrate ca si mine cu numere expirate. hai pa. ia accidenteaza tu pe cineva in germania pe trecere de pietoni sa vezi iei 90 de zile suspendare? deci in concluzie e lege facuta sa dea de mancare la sutele de birocrati prin care trece un dosar de 2 lei. la politie, la procuratura, la judecatorie si la care habar nu are maida si pe la avocati bani degeaba, pentru ca oricum nu rezolva intr-un astfel de caz nimic un inflacarat de avocat.
da haideti sa va zic cum sta treaba pt ca vad ca nimeni nu se pricepe. am fost la politie si am incercat sa fac scandal dar degeaba m-au pus in fatza faptului implinit. deci ori lovesti pe cineva pe trecerea de pietoni, ori consum alcool pana in 0.8g/l ori circul cu placute de inmatriculare expirate esti in aceeasi oala. Adica 90 de zile suspendare plus reexaminare. Daca ai fost fraier si ai cerut dovada cu drept de circulare se mai adauga 15 zile cate au fost pe dovada politaiului. dovezile de circulatie de la procuratura nus e contorizeaza. Asa poti cere reexaminare si daca iei examenul ti se suspenda permisul pentru 30 de zile. Sa ti se aprobe cererea pt reexaminare nu trebuie sa ami fi facut o asemenea cerere in ultimi doi ani. Deci in concluzie: legislatia este aiurea pentru ca eu nu consider ca trebuie aplicate sanctiunile maxime de 90 de zile suspendare.
mda se pare ca asa sta treaba, insa eu de la savarsirea "faptei" am fost la scoala in Germania deci nu am beneficiat de dreptul de a conduce autovehicule, nici macar cu asa zisele dovezi inlocuitoare deoarece sunt doar pentru teritoriul romaniei. eu propriu zis cat au taraganat rezolvarea unui simplu dosar am fost privat de dreptul de a conduce autovehicule. deci am asteptat cinci luni degeaba sa se pronunte un procuror iar acum mai trebuie sa astept 90 de zile + inca 15 zile cat a fost trecut pe vechea dovada? si as mai avea o intrebare eu am de ales sa merg la reexaminare sau sa astept 90 zile+15 de pe dovada? ma gandesc ca nu poate aplica si 103 alin 1 lit.c) si 106 alin.1 lit b) in acelas timp.
Am condus masina unei prietene si avea numerele de inmatriculare provizorii expirate.Am fost oprit de un echipaj de politie si am primit o amenda de 360 de lei pentru ca nu aveam nici un act la mine si mi-au pus sa aduc de acasa permisul de conducere pe care l-au retinut. Mi-au da o dovada de 15 zile si a urmat asteptarea de aproape juamtate de an pentru rezolvarea dosarului penal, dosar care s-a terminat cu amenda administrativa, respectiv art.85 al.1 din OUG nr 195/2002. Toate bune si frumoasa am platit amenda de 360 lei de la poitia rutiera, amenda administrativa de 500 de lei de la procuratura iar cand m-am dus cu ordonanta+comunicarea+copii dovezi de plata amenzi la Politie pentru a ridica permisul nu au vrut sa mi-l dea. Au spus ca trebuie sa dau o noua Testare sau sa revin peste un numar de zile sa il iau. Doar ca acel numar d ezile este in jur de 100 si ceva. Am intrebat conform carei legi imi mai retin permisul iar raspunsul a fost urmatorul: art.103 al.1 lit.c si art.106 lit.b al.1. Eu am cautat in Raspunderea contaventionala din noul cod rutier si nu gasesc LITERA C la art.103, al.1. poate nu am eu legea actualizata. Ideea e ca nu as mai astepta 100 si de zile si nu vad de ce ar trebui sa fiu reexaminat. Si inca ceva, daca eu am fost la ghiseu la Politia Rutiera si am depus copii dupa comunicarea si ordonanta data de parchet nu trebuia sa primesc o hartie prin care sa scrie: d-l X va avea permisul suspendat de la data din care a depus actele respective pana in data Y. Eu acum nu am nici permis, nici dovada sa pot circula, nici o alta hartie prin care se spune ca nu pot circula. Ce pasi trebuie sa urmez pentru a-mi recupera permisul de conducere?