avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Activitate colceriumari_BV

Activitate colceriumari_BV

Răspuns la discuția Solicit lamuriri - prima casa
Va multumesc!Nedumerirea mea este ca fiica cu sotul ei si-au constituit un depozit la banca, pentru a putea accesa imprumutul au si 2 coplatitori dar nu au nici un acord in scris de la mine, banca nu solicita asa ceva cand te inscri la un asemenea credit,? Banuiesc ca toate cheltuielile le va deconta banca in baza unor documente (facturi, devize). Totodata, banuiesc ca trebuie clarificata si situatia juridica, din moment ce ei acceseaza creditul nu au cum sa construiasca in numele meu sau al mamei ei.
Buna ziua! Sunt coproprietarul unei case cu terenul aferent in cote de 1/2 cu sora mea, fiica ei casatorita, doreste sa etajeze constructia actuala,cu un credit "prima casa", va rog sa ma lamuriti: 1). in ce conditii pot ei sa construiasca si pe suprafata proprietatii mele, ei mi-au cerut un acord verbal:
2)ce riscuri presupune acest credit in caz de neplata:
3) casa si terenul fiind in proprietatea mea si a surorii mele, este suficient un acord verbal pentru a accesa un credit si a construi;
4).in proprietatea cui va intra etajul care vor sa il construiasca. Nu stiu daca am reusit sa ma fac inteles. Va multumesc in eventualitatea unui raspuns care sa ma lumineze.
Va multumesc!
Buna ziua!
1.Va rog sa imi spuneti care este termenul in care trebuie sa se faca succesiunea.
2.In urma decesului mamei mele am ramas ca mostenitori, eu, in calitate de fiica si copiii fratelui meu, (fratele a decedat) nu doresc sa renunt in favoarea lor la succesiune dar doresc sa imi spuneti ce alte modalitati exista ( mai putin costisitoare) ca bunurile ce imi revin,sa le transmit lor dar cu o clauza de intretinere, mentionez ca nu am copii. Va multumesc.
Buna ziua! tatal meu a decedat in 2010, acum ne-am hotarat sa facem succesiunea ,dupa ce am scos un Extras de Carte Funciara, am descoperit ca in extras figureaza vechii proprietari cu terenul intabulat in 1926 cu 4 proprietari 1/6,1/6,2/6,2/6 cote), unul i-a vandut bunicului meu o cota de 2/6 care a fost intabulata in 1927 (terenul in intregime are o suprafata totala de 2.794 mp), celelalte cote au fost cumparate de la ceilalti 3 proprietari dar nu au fost intabulate, noi nu detinem actele de vanzare-cumparare, ei nu mai au mostenitori.
In urma decesului bunicului meu s-a facut succesiunea dar numai pe suprafata care o detinea in extras. Acum va rog sa ma indrumati si sa imi spuneti cum reusesc sa rezolv acesta problema, prin succesiune la notar dar cum? sau prin uzucapiune, mentionez ca impozitul a fost platit de bunici si apoi de parintii mei si dupa decesul tatalui de mama mea. Va rog sa imi spuneti care este calea cea mai usoara. Va multumesc.
Va rog ajutati-ma cu un raspuns. Va multumesc.
Buna ziua!Ma adresez dvs.in speranta ca ma veti indruma ce am de facut in urmatoarea situatie; dupa decesul bunicului meu in 04.2003 au ramas 2 mostenitori, ei si sora mea, am facut succesiunea in 06.2003, la data dezbaterii succesorale nu erau eliberate titlurile de proprietate, am depus in decursul anilor 6 cereri la care nu am primit nici un raspuns, in acest an ne-am prezentat personal la primarie (mostenirea se afla in alt judet) si am reusit sa identificam din cele 10,50 ha aflate in registrul agricol doar 5,57 ha care au fost trecute pe fisa de improprietarire, am convenit sa renuntam la diferenta de 4,93 ha.Dupa intocmirea fisei ni s-a comunicat verbal de catre primar ca ei nu mai pot inainta documentatia ptr.obtinerea titlurilor de proprietate deoarece au primit "indicatii pretioase" de la UE?? si ca se va proceda la efectuarea masuratorilor- probabil cadastru. Ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care multi cetateni ai acestei localitati au primit titlu de proprietate, cui sa ma adresez?. A doua problema este ca in anul 2003 luna a 7-a dupa decesul bunicului meu s-au eliberat 2 titluri de proprietate pe numele meu ptr.2 parcele de padure la doua persoane care nu aveau nici o legatura cu cauza(mostenirea) banuiesc ca ei au beneficiat de materialul lemnos din padure.La insistentele mele au reusit sa identifice cele 2 persoane carora le-au fost eliberate titlurile si mi s-a spus sa ma adresez Politiei locale pt.a intra in posesia tilurilor de proprietate, va rog sa imi spuneti cum sa procedez. va multimesc!#-o
colceriumari_BV a scris:

Buna ziua! in baza legii 10/2001 dupa o actiune in instanta statul (primaria) ne-a restituit terenul care ne-a fost expropriat, dar punerea in posesie efectiva s-a facut dupa 2 ani,astfel tot printr-o actiune in instanta primaria a fost obligata la "plata contravalorii folosintei imobilului" va rog sa imi spuneti daca suma primita este considerata venit si daca se impoziteaza? sau este considerata despagubire pentru nefolosinta si daca se impoziteaza ca venit. Daca se considera venit si beneficiarii sunt salariati, pensionari vor trebui sa plateasca si contributia la CNSanatate? Va multumesc!
VA rog daca sunteti amabili sa imi raspundeti la cele solicitate.
Buna ziua! in baza legii 10/2001 dupa o actiune in instanta statul (primaria) ne-a restituit terenul care ne-a fost expropriat, dar punerea in posesie efectiva s-a facut dupa 2 ani,astfel tot printr-o actiune in instanta primaria a fost obligata la "plata contravalorii folosintei imobilului" va rog sa imi spuneti daca suma primita este considerata venit si daca se impoziteaza? sau este considerata despagubire pentru nefolosinta si daca se impoziteaza ca venit. Daca se considera venit si beneficiarii sunt salariati, pensionari vor trebui sa plateasca si contributia la CNSanatate? Va multumesc!
Buna ziua! Sunt nascuta 02.1956, am 34 de ani vechime, va rog sa imi spuneti cand pot sa ma pensionez anticipat si care sunt numarul de luni pt.care trebuie sa platesc penalitatile de 0,75%/luna. va multumesc