avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate stelianacorla

Activitate stelianacorla

Răspuns la discuția permis suspendat viteza
Multumesc mult pentru promptitudine.
Mi-a fost suspendat permisul pt. 90 zile cu dovada 15 zile.Din motive obiective nu pot sustine examenul 13/15 si nici nu am facut contestatie.Lucrez in Germania si nu mai am concediu de odihna in acest an.Intentionez sa fac scoala de soferi in Germania.Pt obtinerea permisului german este necesara predarea celui romanesc,retinut pt. 90 +30 zille ?
Buna ziua.
As dori sa ma lamuriti intr-o problema. Avem un teren agricol mostenit care este intabulat pe numele a trei frati cu cote egale de participare si dorim sa-l vindem. Unul din cei trei frati a decedat in urma cu sase ani,dar sotia si fiica majora (unicul copil) nu au facut dezbaterea succesiunii.Avand in vedere ca ele locuiesc in alt judet ,cu ce acte ar trebui sa vina nepoata noastra in momentul in care am gasit cumparatorul,pentru a incheia tranzactia la un notariat ?
Buna seara,
cand se poate pensiona barbat nascut luna mai 1954 ,avand 38 de ani lucrati efectiv,( plus 1an si 4 luni stagiul militar)
mai mentionez ca 20 de ani si 10 luni au fost in grupa a 2 a de munca.
Buna seara,
fiul meu a facut o procura legalizata la un notar in Germania pt. ca eu sa-i pot preschimba in RO certificatul de nastere vechi cu formatul nou ,international. Eu am tradus si legalizat aceasta procura (imputernicire) aici ,dar la Primarie imi cere acum apostilarea acestei procuri tot in Germania. Este normal -legal ? atat timp cat am originalul certificatului de nastere vechi si procura tradusa si legalizata la un notar in RO. Va multumesc .

Buna seara,
Sunt nascuta in sept. 1955.Indeplinesc conditiile de iesire la pensie anticipata partiala.Am un stagiu de cotizare de 33 ani si 5 luni in conditii normale ,fara stagiu asimilat. As dori sa aflu cu cat voi fi penalizata in cazul iesirii acum la PAP,dat fiind faptul ca am depasit stagiul de cotizare cu trei ani.
Va multumesc!