avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate myhai55

Activitate myhai55

Bună ziua, sunt într-o relație de prietenie cu o fata de circa 4 luni, acum ea dorește să o primesc in spațiu pentru că trebuie să-și schimbe buletinul.Ce consecințe sunt dacă relația nu merge, și are buletinul pe spațiul meu? Vă mulțumesc
buna ziua, dupa pensionare mi-a fost prelungit contractul cu 1 an, apoi inca 1 an, pentru prelungirea cu inca 1 an este necesara cerere din partea salariatului ? se prelungeste obligatoriu inca un an ? este decizia exclusiva a conducatorului unitatii de a prelungi sau nu, chiar daca este cerere de prelungire? Va multumesc
Bucurati-va ca nu ati castigat.Urma dependenta si dezastru financiar
fara motiv deocamdata, dar presupun ca lipsa de fonduri bugetare in conditiile in care la primarie in ianuaarie sau marit salariile angajatilor
Buna Ziua. Sunt angajat la o institutie publica subordonata primariei, care ne-a transmis ca NU vom primi vouchere de vacanta. Este legal sau putem actiona primaria in judecata?Va multumesc
Buna ziua, M-am pensionat in 2019, mai pot contesta in justitie decizia de pensionare pe motiv ca nu mi-au fost luate in calcul sporurile si sumele din acord? Va multumesc
buna ziua.Printr-o hotarare definitiva sunt obligat sa platesc unei persoane daune de 2000 lei.Persoana respectiva a trimis hotararea unui executor judecatoresc care pe langa suma de 2000 lei imi solicita 1400 lei drept onorariu, care consider ca este exagerata.Cum pot diminua onorariu? Va multumesc
Răspuns la discuția succesiune
multumesc pentru raspuns.Ambele testamente au incheiere de autentificare
Discuție succesiune
la succesiune una dintre partea X detine un testament din partea mamei care ii lasa toata partea din casa , gradina si un teren pentru a o intretine , testamentul este scris de mana ,semnat in fata unui notar. Partea Y detine un testament prin care tatal ii lasa toata partea lui, acest testament nu este scris de mana ,nu este semnat este luat pe patul de spital,in fata unui notar iar in testamentul redactat se specifica ca tatal este constient de acest act si este de acord, (dupa o luna este dus la un camin de batrani unde si decedeaza (1968).Testamentul lasat de bunic(nesemnat) poate fi contestat in instanta.Va multumesc
Răspuns la discuția succesiune
nu