avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate hermione71

Activitate hermione71

Răspuns la discuția act legislativ
Buna ziua. La noi in bloc , in urma cu mai multi ani,prin manipuare o mare familie a pus stapanire pe bloc. Acum merg la intimidare. Presedintele este ruda cu toti cei ce lucreaza inclusiv gospodar. cenzorul e nepoata. si tot asa. unchi si prieteni de pahar. Prosteala pe fata. 6 oameni ii platim cu 100 milioane vechi. (10.000 roni). Ce sa facem , caci suntem un bloc cu majoritate batranini neputinciosi si multi chiriasi. Unde sa ne adresam ca au legaturi in primarie. La control,( baga acte de cheltuieli abuzive ) nu i-a gasit cu nimic. A fost platita persoana de la primaria sector 3 corupta. Ajutat-ne cum sa procedam cu gasca securista. Mii de multumiri.
Răspuns la discuția Reabilitarea termica a blocurilor
AJUTOR!
Buna ziua. Locuiesc intr-un bloc unde sunt majoritari oameni batrani si chiriasi. Presedintele blocului si administratorul au format o echipa bazata pe interese financiare. Fac totul cu acte..... cheltuieli abuzive. Nu putem sa-l schimbam pe presedinte... la adunarea generala,pentru ca sunt majoritari gasca lui.OAMENII FIIND BATRANI, NU VIN SI CHIRIASII NICI ATAT. NOI ASTIA MAI IN PUTERE SUNTEM PUTINI. Ajutati-ne cu un sfat,ce putem face, are relatii pe la primarie. si suntem foarte amarati.Tot asa s-a intamplat si cu aceasta reabilitare. Oamenii fiind batrani le-au spus ca semneaza pentru ajutor de caldura si au reusit cu minciuni sa stranga 2/3 semnaturi, am inteles. Pe mine ma intereseaza cum pot eu sa NU ma reabilitez. ...eu nu am semnat . Au venit cei cu reabilitare , inginerul...si m-a amenintat ca daca ii dau in judecata o sa-mi dea jos tot ce am in fata apartamentului. Am o streasina de care au tras in jos aproape ca au rupt-o ....vezi Doamne ,ca nu au cum sa puna schelele. Pe cine pot trage la raspundere pentru ca mi-a stricat streasina? Sa dau in judecata sau ce pot face? Ne abuzeaza pe banii nostri. Unde sa mai mergem ....ce sa mai facem ca e coruptie si nedreptate. AJUTATI-NE cu un sfat avizat si binevoitor. Multumim.TOATE CELE BUNE. PS- POT REFUZA SA MI SE PUNA ACEA SCARTIIETOARE , EU FIIND IZOLAT PE BANII MEI.
Buna ziua, Hristos a inviat! .. Revin pentru a va intreba, in cazul in care fata a primit 25-30 zile de ingrijre in urma accidentului petrecut pe trecerea pietoni cu semafor , pe culoarea rosie pentru el...ce poate pati soferul in urma schimbarii noului cod rutier in 2013? Ce stipuleaza noul cod rutier?..Multumesc din suflet.Toate cele bune.
Noul cod penal a intrat in vigoare?.. Se aplica art.181 privind zilele de ingrijire medicala pe care trebuie sa le aiba o persoana lovita de masina, deci privitoare la vatamare corporala,...Ma
intereseaza daca se aplica deja acest articol care stipuleaza ca dosarul penal , raspunderea penala a faptuitorului este data de zilele de ingrijire medicala intre 1-60 zile.... Vechiul cod penal stipula ca trebuie sa ai peste 11 zile ingrijire...In cazul meu am intre 7 si 9 zile date de IML..Va multumesc pentru ajutorul avizat si plin de bunavointa. Toate cele bune. Sarbatori cu bine!
Răspuns la discuția Accident rutier
Cine da aceste zile de ingrijire medicala?
Multumesc din suflet.
Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
Răspuns la discuția AJUTOR!
DA, ASTA STIU, DAR MA INTERESA PARTEA CU ASIGURATORUL MASINII IMPLICATE IN ACCIDENT.DACA ESTE CORECT ? MULTUMESC DIN SUFLTET.
Răspuns la discuția Accident rutier
Va multumesc din suflet , si da, ...el, este care a cerut de la inceput sa ne intelegem, dar noi nu stiam la inceput ca Dumnezeu a aparat fata, si astazi ne-a sunat persoana cu bani care doreste sa ajute pe soferul lui...deci sa plateasca el,...

Ce credem noi, este ca nu e in regula ceva...pentru ca a sunat si soferul lui, care a spus, ca el nu are bani, are decat un calculator, ca e sarac....a doua zi a sunat PROPRIETARUL BOLIDULUI ,CEL CARE A FOST IN DREAPTA SOFERULUI LUI , LA ACCIDENT,SI A INSISTAT DE LA INCEPUT SA NE INTELEGEM,( DAR NOI NU STIAM ATUNCI CA DUMNEZEU A APARAT FATA, SI AM PROMIS CA DACA FATA E BINE, NU FACEM DOSAR PENAL,) CA PLATESTE EL, CA TINE LA BAIAT SI CA E PRIETENUL LUI, SI A SPUS CA SA-L SUNAM NOI SA II SPUNEM SUMA...CE CREDETI? CE NE SFATUITI? VA MULTUMESC SI ASTEPTAM UN SFAT BINEVOITOR SI AVIZAT..DUMNEZEU SA VA RASPLATEASCA SI SA VA BINECUVANTEZE...

Va multumesc, dar trebuie sa va spun ca soferul si patronul doresc intelegere pe cat vor ei, adica , 300 euro, daca nu -amenintari, ca stam in acelasi si cartier, ca fata va mai umbla pe role, etc,etc, ca sunt mafioti, intr-un cuvant se duce pe apa sambetei linistea noastra,... ce doresc eu sa va intreb este faptul ca am intrat pe un site specializat a siguratorilor din Romania, si am verificat unde are RCA autoturismul implicat in accident,( dupa numarul de inmatriculare,),.. am aflat,.. si tot acolo ,am vazut ca era o situatie a unui pieton care a patit aproximativ la fel,spunea ca poti merge la asigurator cu documente doveditoare ale culpei, eliberate de politie si certificatul de la IML, pentru a solicita daune morale sau daune materiale (numai in cazul in care a rezultat invaliditate permanenta.., ceea ce nu cred,....sau deces)...Ce credeti, este corect, si daca este bine sa mergem la asigurator cu un avocat? Inca o data va multumesc pentru amabilitate . Cu respect si consideratie, Boc Gabriela
Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament

Răspuns la discuția Accident rutier
Mii de multumiri...Zile de spitalizare nu sunt..decat ca am stat pana la 3 noaptea pentru a fi investigata...I s-a dat drumul acasa..
Va multumesc din suflet...El doreste sa ne intelegem, dar suntem in dubii, cum sa procedam.

Editat de moderator simonette12-motiv pct.1.3 din Regulament