avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Activitate Kristinnaa

Activitate Kristinnaa

Răspuns la discuția Factura discount comercial
Da, la 33 cartuse, 6 pachete gratis
Răspuns la discuția Factura discount comercial
Kristinnaa a scris:

Buna ziua. La o factura de tigari s-a emis inca o factura cu 6 pachete de tigari cu valoare zero reprezentand discount comercial. Ce note contabile se folosesc pentru a inregistra aceasta factura cu valoare zero? Multumesc anticipat.

Factura arata astfel:
tigari
- cartuse 0,6
- pret unitar 94,08
- valoare discount unitar 94,08
- total de plata 0 lei
Factura nu contine TVA.
discount comercial aferent perioada 12.03.2012 - 19.03.2012.
Rog notele contabile pt aceasta factura
Buna ziua. La o factura de tigari s-a emis inca o factura cu 6 pachete de tigari cu valoare zero reprezentand discount comercial. Ce note contabile se folosesc pentru a inregistra aceasta factura cu valoare zero? Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Decl. 394
multumesc pt raspuns
Discuție Decl. 394
Buna ziua! Am vandut masina firmei unei persoane fizice care nu e platitor de tva. Se inregistreaza factura in declaratia 394?
Si asta ce inseamna? Ca vin si ne desfac pachetele sa vada daca e hartia groasa?:D Pachetele de tigari primite de la furnizor nu se deosebesc nu nimic de celelalte care nu aveau ardere redusa...singura diferenta e ca, pe factura, in dreptul fiecarui tip de tigari apare acronimul TRA (Tendinta Redusa de Ardere) . La un alt furnizor nu apare acest acronim dar sustine ca sunt in conformitate cu legea.
Buna ziua! Am tot cautat pe net si nu am gasit raspunsul la intrebarea mea: Dupa ce recunosc autoritatile tigarile cu ardere redusa care sunt obligatorii de la data de 17.11.2011?
Răspuns la discuția platitoare sau nu de TVA
NEPLATITOARE!! Ca platitor de tva veti avea o taxa in plus de platit la stat: cea de tva colectat.
Răspuns la discuția spatiu comercial
In cele din urma am transformat apartamentul din spatiu de locuit in spatiu comercial in actele Cartii funciare. Si asta spre binele meu pentru ca cei de la corp control Comercial mi-au spus ca a aparut o lege noua: firmele care desfasoara activitati in apartamente vor avea nevoie, din nou si in fiecare an, de acordul vecinilor daca apartamentul nu apare inscris la Cartea Funciara ca spatiu comercial. Aduc aceste lamuriri pt cei care ar putea avea probleme cu vecinii cum am eu.
Se poate angaja fiind asociat unic. Eu sunt in situatia asta. Angajarea se face intre societate asociatul unic dar pe un anumit post. Ex: eu sunt asociat unic,dar sunt angajata la firma ca economist sef. Si da, am drept de somaj dupa un an daca firma nu isi mai permite sa-mi plateasca salariul :)