avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 339 soluții astăzi
Forum Activitate Leo_RO

Activitate Leo_RO

freeelis a scris:

Art. 256 C.mun.
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.



Multumesc mult pentru ajutor , din cate am inteles de la contabilul firmei unde lucrez eu , putem sa lasam banii pe card sa-i retraga firma in cauza . Daca ei nu pot face acest lucru inseamna ca sunt alte probleme la mijloc .

Va multumesc !

Multumesc pentru raspuns , nu este normal ca nu am fost anuntati de aceasta greseala in timp util , am cerut sa se demonstreze in scris ca intradevar asa se calculeaza si de aici sa reiasa diferenta pe plus . In primul rand cel care greseste este pasibil de plata , firma in cauza este situata in Snagov , mie cine imi deconteaza benzina dus/intors pana la sediul firmei in cauza pentru o greseala facuta de ei ?

La firma unde lucrez eu , daca cineva de la contabilitate ar fi facut o astfel de greseala ar fi fost pus sa plateasca si dat afara , plus ca am inteles de la sotia mea ca la alte colege au mai fost facute greseli de plata in plus, care au fost scazute din urmatoarele salarii sau angajatii au fost pusi sa restituie banii .

Revin cu intrebarea mea initiala , exista o lege in baza careia ei pot cere restituirea acestor sume ? Eu intentionez sa rezolv aceasta situatie pe baze legale , eventual in instanta daca firma (mai precis am fost sunati doar de contabila care a facut greseala) nu vor sa dovedeasca in scris ca acesti bani sunt in plus .

Buna ziua ,

Sotia mea a fost sunata astazi(06.01.2015) de firma "X" unde a lucrat pana in data de 2 decembrie , de o contabila de la firma "X" care sustine ca sotia mea a fost platita mai mult cu suma de 250 ron si ca trebuiesc restituiti . Tin sa mentionez ca firma "X" nu a facut lichidarea totala a salariului (au fost intrebati si au refuzat) , si au platit "normal" pe data de 8.12.2014 si pe data de 20.12.2014 . Noi am crezut, cum este si normal , ca acesti bani sunt pentru luna Noiembrie luna care a fost lucrata in totalitate de sotia mea . Acum la telefon , contabila de la firma "X" sustine ca acesti bani sunt avansul pe luna Decembrie care nu ii se cuvin si sa aducem banii cat mai repede inapoi !

Intrebarea mea in acest caz , este normal si legal cum au procedat dansii ? Au vreo baza legala pentru a cere acei bani care i-au virat ei fara sa ne anunte imediat ca au facut "o greseala" ?

Le-am cerut la telefon sa-mi trimita pe mail acte doveditoare care sa ateste aceasta "greseala" ...

Va multumesc!
Directorul departamentului ne-a obligat sa scriem demisia in alb . In cartea de munca sunt trecut ca si angajat al acestei firme de recrutare , in contractul semnat cu ei apare "detasat firma X" firma X fiind multinationala unde lucrez ...
Buna seara ,

Din august 2010 am plecat de la o corporatie renumita la alta si mai renumita, dar singurul dezavantaj a fost firma de colaborare prin care am fost angajat. Atunci nu prea am stiut care sunt dezavantajele acestui aspect deoarece pana atunci nu am mai fost angajat prin astfel de firme . Acum doua zile in urma am fost anuntat ca in maxim 6 saptamani se va decide sa se dea afara 2 persoane din echipa printre care sunt si eu vizat. Am fost obligati sa semnam demisiile in "alb" , eu totusi nu am trecut data si perioada . Daca reusesc sa iau exemplarul original si sa nu il mai inapoiez , pot sa cer ca sa fiu dat afara fara sa-mi dau demisia ? Sau ei pur si simplu pot sa-mi incheie contractul de colaborare cu firma de man-power ?

Ce am uitat sa precizez mai sus , este ca eu am semnat un contract pe perioada nedeterminata.

Va multumesc!