avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Activitate popa mircea29

Activitate popa mircea29

Da, exista mai multe contracte de consultanta pentru diverse spete. Contractele au fost investite cu formula executorie prin incheiere data fara cale de atac( s fara citarea societatii noastre) si s-a incuviintat executarea silita, desi asa cum am spus mare parte din contracte sunt achitate, dar se regasesc in cuantumul total invocat in baza acestor titluri executorii.
As dori sa stiu opinia celor activi pe forum, daca, impotriva unui contract de asistenta juridica incheiat cu un avocat exista o cale de atac si care ar fi aceea.
Mai exact o cale de atac in sensul art. 399 (3).

In opinia mea, in Legea 51/1995 cu modificari si in Statutul profesiei de avocat , se face referire doar la modalitati de denuntare a contractului, ceea ce e cu totul altceva cred eu, motiv pentru care se pot invoca aparari de fond impotriva titlului.

In concret, doresc sa stiu daca pe calea contestatiei la executare ( executare silita inceputa in baza investirii cu formula executorie a unor contracte de asistenta juridica) se pot invoca si aparari care privesc executarea contractului de catre avocat dar si faptul ca acele contracte ce constituie titluri executorii au fost de fapt achitate de catre client, dar investirea cu formula executorie s-a facut in totalitatea contractelor, fara a se tine cont de platile efectuate.

Sper ca am fost suficient de explicit.


Cu stima,
Mircea Popa