avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate johny_m

Activitate johny_m

Răspuns la discuția Taxa de salubritate
Aceeasi situatie o am si eu: am o intreprindere individuala cu haine la parter de bloc si platesc gunoiul lunar in intretinere pt 1 persoana (aprox 10 lei/luna). Cei de la Politia Locala au spus ca trebuie sa inchei separat contract de salubrizare cu firma orasului (45 lei/luna). Este corect?
Răspuns la discuția Studiu de caz impozit locuinta
Totusi ceva nu este in regula....pe 31 decembrie (cum zice zodul fiscal) eu nu mai am in proprietate masina, deci mai platesc impozit anul urmator? Adica regula este ca impozitul se plateste intr-un an pentru anul anterior? (cu conditia sa fie in proprietatea mea la 31 decembrie a anului anterior?).
Răspuns la discuția Studiu de caz impozit locuinta
Multumesc pt lamuririle pe care cei de la taxe si impozite nu au stiut sa mi lea dea.
Mi-au spus ca 74 lei trebuiau platiti pana la sf anului 2014, 177 pana la sfarsitul lui 2015 s.a.m.d. Asta inseamna ca pentru 2015 platesc de 2 ori #-o (odata in 2015 si odata in 2016)
La fel si auto: daca eu am o masina tot anul pana la 18 decembrie si o vand oficial, pentru anul urmator nu mai platesc impozitul auto?! Ciudat...
Răspuns la discuția Studiu de caz impozit locuinta
johny_m a scris:

16.02.2016. Am cumparat o locuinta in august 2014. De la Directia taxe si impozite mi s-a stabilit:
- 74 lei (2014)
- 177 lei (2015)
- 176 lei (2016).
Conform Codului Fiscal ART. 461 - Declararea, dobândirea, înstrăinarea şi modificarea clădirilor
(1) Impozitul pe clădiri este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care are în proprietate clădirea la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
Eu nu ar trebui, la data de azi, sa platesc doar primele doua impozite? De ce si al treilea, daca impozitul se plateste in anul in curs pentru proprietatile din anul anterior?!
Multumesc!



16.02.2016. Am cumparat o locuinta in august 2014. De la Directia taxe si impozite mi s-a stabilit:
- 74 lei (2014)
- 177 lei (2015)
- 176 lei (2016).
Conform Codului Fiscal ART. 461 - Declararea, dobândirea, înstrăinarea şi modificarea clădirilor
(1) Impozitul pe clădiri este datorat pentru întregul an fiscal de persoana care are în proprietate clădirea la data de 31 decembrie a anului fiscal anterior.
Eu nu ar trebui, la data de azi, sa platesc doar primele doua impozite. De ce si al treilea?! daca impozitul se plateste in anul in curs pentru proprietatile din anul anterior?
Multumesc!
Răspuns la discuția legea 263/2010
suteual a scris:

Reiau ceea ce am scris mai sus:
- daca sotia dvs. realizeaza intr-un an venituri ca si titular al II mai mici de 4x2022 = 8088 lei, acestea fiind singurele venituri pe care le realizeaza ( = exlcusive) atunci nu mai datoreaza contributia pentru pensii !


eu tot nu am inteles la ce se refera veniturile astea!
venituri = total incasari din vanzari intr-un an ?
sau
venituri = castigurile din activitatea desfasurata ca I.I.?
Întrebarea mea ar fi dacă în cazul unei I.I. neplătitoare de TVA, mai este necesar să se ţină jurnalul de vânzări şi jurnalul de cumpărări (eu ţin RJIP prin care se pot aduna încasările/plăţile pentru a se determina dacă se depăşeşte valoarea de 35 000 euro/an în vederea trecerii eventual la firmă plătitoare de TVA)
Răspuns la discuția legea 263/2010
suteual a scris:

venit brut = venit net - cheltuieli deductibile

corect nu ar fi venit net = venit brut - cheltuieli deductibile?
Răspuns la discuția legea 263/2010
Soţia mea este titularul unei întreprinderi individuale, fără a avea calitatea de angajat cu carte de muncă, ea fiind şi lucrătorul comercial în cadrul ii. Venitul brut pe an calendaristic înseamnă, în cazul acesta, vânzările realizate în anul respectiv sau profitul brut realizat de i.i.?
Întreb asta deoarece dacă firma realizează un profit brut anual de 2400 lei (adică aprox. 200 lei/lună) de unde să mai dea 222 lei la CASS şi 37 de lei la CAS plus alte impozite şi taxe?!
Ce soluţii ar fi pentru a nu mai plăti această sumă de 222 lei (care e mai mult decât o asigurare privată de viaţă): angajarea cu carte de muncă a soţiei în cadrul ii pentru a plăti contribuţii ca salariat?