avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 158 soluții astăzi
Forum Activitate Alina Ene

Activitate Alina Ene

Răspuns la discuția Concediu odihna - concediere
A avut loc in lipsa mea, pe 1 august, pt ca nu m-am prezentat. In urma cercetarii, au decis sa desfaca contractul.
Buna ziua,
Va rog spuneti-mi daca angajatorul a procedat legal in situatia de mai jos:
- mi-a facut o invitatie la cercetare disciplinara pt data de 1 august.
- chiar pe 1 august, in cursul zilei, am trimis prin email o cerere pt concediu de odihna, incepand cu 1 august pana pe 14 august, adica pt 10 zile de concediu pe care stiam ca le mai am.
- mi s-a raspuns in aceeasi zi, ca cererea este respinsa pt 2 motive : ca nu pot face cerere de concediu incepand chiar cu ziua cererii si ca mai am doar 9 zile de luat, nu 10 cum calculasem eu. In ROI nu scrie nimic referitor la faptul ca nu am voie sa intru in concediu incepand chiar cu ziua cererii sau ca ar trebui sa fac cererea in avans cu x zile.
- pe 2 august mi-a desfacut contractul de munca.
Este legal sa-mi respinga cererea de concediu, doar ca sa ma poata da afara ? Am sanse sa castig daca il dau in judecata ?
Multumesc.
Răspuns la discuția concediu legal
m-am mai uitat un pic pe codul muncii. ce parere aveti de art 144 ?
oare nu precizeaza exact si explicit faptul ca nu au dreptul sa anuleze pur si simplu niste zile neexecutate ?

Art. 144. [intangibilitatea dreptului la concediu de odihna]
(1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari

multumesc
Răspuns la discuția concediu legal
multumesc mult pt raspuns !
mai am 2 intrebari va rog frumos:

1. am inteles ce specifica art 146 aliniatul 3 din codul muncii, totusi am gasit si urmatorul paragraf "angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

Obligatia salariatului in acest caz este de a efectua in natura concediul de odihna in perioada in care a fost programat, cu exceptia situatiilor expres prevazute de lege sau atunci cand, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat."
Intrebarea mea este care sunt acele exceptii - motive obiective - mentionate de lege.
Cum pot dovedi ca am vrut sa-mi iau concediu si nu a fost posibil ?

2. in acest moment, desi am zile de concediu aferent anului 2011, totusi zilele pe care le-am solicitat in acest an au fost scazute din zilele aferente anului 2012. intrebarea mea este daca se specifica undeva in lege ordinea prioritatilor in care se scad zilele de concediu sau daca acest lucru ramane la buna intelegere dintre angajat si angajator. mai exact, as vrea s astiu daca e normal sa-mi scada zilele din 2012, pentru a putea la sf anului 2012 sa mi le anuleze pe cele din 2011.

multumesc inca o data
Discuție concediu legal
buna ziua,
am urmatoarea situatie: am concediu neefectuat din 2008 si 2009, in total cumulat 22 zile. concediul neefectuat din 2010 este de 15 zile. la inceputul acestui an, am fost anuntata ca acele 22 zile din 2008 si 2009 se anuleaza, fara a mai avea dreptul sa beneficiez de ele si fara vreo compensatie in bani, "conform legii". intrebarile mele sunt:
- ce lege / articol spune ceva de genul "concediul nesolicitat,neefectuat mai mult de 1 an se anuleaza"
- mi s-a pus in vedere ca daca pina la sfirsitul lui 2012 nu efectuez zilele aferente lui 2010, imi vor fi anulate si acestea.
Este normal sau este un abuz ?
multumsc frumos
buna ziua,
va rog frumos spuneti-mi ce se intimpla cu activele unei firme - cladiri si terenuri (firma are un singur asociat si administrator) daca se cere dizolvarea / desfiintarea ei. cum se pot trece toate acestea pe numele asociatului ? si, la ce valoare ?
firma nu are datorii nici la stat, nici catre alte persoane juridice sau fizice.
multumesc