avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate agnetha

Activitate agnetha

Răspuns la discuția CCC cu handicap pana la 7 ani
Va rog frumos,sa ma lamuriti...parca am citit pe undeva faptul ca o persoana care primeste indemnizatia de crestere copil cu handicap pana in 7 ani poate lucra cu norma redusa...este adevarat? multumesc frumos!
Răspuns la discuția CCC cu handicap pana la 7 ani
Multumesc frumos Domnul Tudorvaleriu,sunteti atat de prompt in raspunsuri,am atatea pe cap,incat pur si simplu nu am ajuns sa caut info pe net...am sa merg la Primarie,pt ca eu eram studenta la zi cand am intrat in CCC pana la 2 ani,nu am fost angajata.
Buna ziua,

va rog frumos,sa ma lamuriti cu niste informatii,va prezint cazul dat in cele ce urmeaza: Pana la data de 25 martie 2014 am fost in CCC pana la 3 ani, avand un copil cu handicap incadrat la GRAV, apoi am ramas,pana ieri,cu indemnizatia de insotitor.Ieri fetita mea a primit gradul ACCENTUAT.As dori sa va intreb: cum este treaba cu acel concediu de crestere copil cu handicap pana la varsta de 7 ani? Pot depune o cerere in acest sens si voi ramane in concediu inca un an,pana ii expira copilului gradul de ACCENTUAT? Si cat ar fi cuantumul indemnizatiei? Cererea se depune la Primarie? Va multumesc frumos pt lamuriri.
Răspuns la discuția Somaj dupa CCC copil cu handicap?
multumesc frumos!
Buna ziua,am si eu cateva nelamuriri.
In anul 2012 in luna septembrie am luat licenta la UMFT ca medic,insa apoi nu am mai participat la examenul de Rezidentiat,deoarece eram in CCC cu handicap pana la 3 ani. Acest concediu imi expira la data de 25 martie 2014. Anterior acestui CCC am fost studenta,nu am lucrat. Eu as dori sa pot pastra indemnizatia de insotitor al fetitei (pe care o primesc pana in Iulie) si sa pot intra in somaj,daca se poate,fiindca am inteles ca nu am sanse sa-mi gasesc un loc de munca ca si medic, fara examenul de Rezidentiat. Ce pot face in acest sens? Va multumesc!
Buna ziua,

In luna Decembrie 2012 am obtinut pentru fetita mea nascuta cu malformatie cardiaca, un Certificat de handicap grad mediu. Desi se incadra intre mediu si accentuat,dupa cum mi-au spus atunci cei de la Comisie. M-am bucurat enorm,deoarece pe baza acestui Certificat am putut prelungi CCC de la 2 ani la 3 ani. Intre timp, starea sanatatii fetitei s-a inrautatit. In luna Mai 2013 fetita a fost operata pe cord deschis in Germania, prin formularul E112. Dupa ce ne-am intors acasa am dus Raportul de monitorizare(unde scrie clar ca fetita a fost operata) si am vrut sa schimb incadrarea in grad,deoarece stiti si Dvs,stiu si eu,timp de 1 an de zile,datorita operatiei, fetita ar avea alta incadrare de grad de handicap si ceva drepturi in plus,printre care si dreptul la un asistent personal... Raspunsul primit m-a socat:cica sa astept pana ii expira prezentul Certificat, adica pana in Decembrie...nuu se poate sa ne batem joc in asemenea hal...Va rog din tot sufletul,daca stiti cumva,care este procedura in cazul meu,eventual si Legea care reglementeaza situatiile ca cea mentionata mai sus,metodologia,V-as ramane recunoscatoare. Ce ma sfatuiti sa fac mai departe? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția infiintare asociatie
va multumesc frumos pentru indrumari si lamuriri
Buna seara,

am o fetita bolnava care va necesita o operatie pe cord destul de costisitoare si as dori sa infiintez o asociatie non profit in scopul de a strange fonduri pt operatia fetitei mele,dar si pt a ajuta si alti copii cu dificultati materiale, de sanatate sau de orice altceva.M-ati putea ajuta pas cu pas cu o schema despre pasii ce trebuie sa-i parcurg pentru a infiinta aceasta asociatie? Va multumesc frumos.Agnetha
Răspuns la discuția drepturile parintesti
@ Ady : sper sa apuc acea zi,sa-i pot povesti copilului ,si sa nu am ghinionul tau.E grav,probabil va fi operata in strainatate.
Sincer,eu n-as fi permis nimanui sa "intre" in viata mea in asa hal,mai bine luam copilul si plecam cu el din tara.Multa bafta va doresc!
pb cu absentele s-a rezolvat printr-o simpla cerere inregitrata la secretariatul scolii
da,tot invatamantul romanesc ar trebui regandit,toate legile
in ziua de azi pe cinstite? la mine la facultate iau note pe cinstite 10% din studenti,restul...nu mai am cuvinte