avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate Caps

Activitate Caps

Dacă interesează pe cineva, potrivit portal.just.ro, plângerea a fost admisă.

Mulţumesc tuturor pentru ajutorul nepreţuit. :vishenka:
Revin după ce-a de-a doua prezentare în faţa instanţei. Dosarul este în pronunţare, iar eu cred că perspectivele sunt bune.
Sincer, am fost plăcut surprins de desfăşurarea procesului de justiţie la Judecătoria Timişoara.

O ultimă (sper) întrebare : după cât timp pot afla decizia judecătorului?
Am primit o veste bună de la Poliţia Comunitară. În urma anchetei interne, s-a constatat că doi dintre agenţii cu care am avut de-a face, printre care şi cel care a întocmit p-v au încălcat regulamentul interior, urmând a fi sancţionaţi conform legii.
Sunt conştient că sancţiunea va fi, cel mai probabil, un avertisment, dar pot să spun că sunt satisfăcut că cineva a avut răbdare să asculte şi cetăţeanul.

Pe de altă parte, cineva mi-a recomandat să ataşez această decizie la dosarul de la Judecătorie, pentru a dovedi reaua-intenţie a agentului. Credeţi că mă poate ajuta în demersul meu de a scăpa de amendă?

Reamintesc că termenul este în august.

Mulţumesc
Conform portal.just.ro, termenul este în august. Se pare că durează mai mult decât mi-am închipuit eu.
Mulţumesc pentru răspunsuri şi pentru interesul arătat faţă de problema mea.
Leonte Tudor a scris:

Denuntarea calomnioasa este sanctionata numai daca este savarsita cu intentie directa. Faptul ca cineva crede despre alt cineva ca acel cineva a facut o fapta penala, este o chestiune care tine de interpretare si nu de intentie. Am vazut rezolutii ale procurorilor de neurmarire in cazul denuturilor calomnioase, motivate pe lipsa de reprezentare ca ceea ce a fost reclamant poate fi un denunt calomnios. Deci, pentru a ne afla in fata unei denuntari calomnioase, trebuie sa existe intentie in acest sens, adica rea-credinta, reclamantul stiind ca ceea ce reclama nu corespunde adevarului.


Îngrijorarea mea vine din cauză că o instanţă neînţelegătoare ar putea interpreta reclamaţia mea ca răzbunare pentru amenda dată de acel poliţist.
Asta dacă se ajunge acolo...
Revin cu noutăţi :
Am depus plângere la judecătorie, m-am bazat pe următoarele 3 aspecte :
- dl. poliţist nu are nicio dovadă a faptului că eu aş fi arătat semne obscene
- contravenţia de refuz de legitimare este negată de însuşi p-v, completat cu datele din cartea de identitate
- în subsidiar, amenda este disproporţionată cu gradul de pericol social al aşa-zisei fapte, iar eu aş fi la prima abatere - am cerut înlocuirea amenzii cu avertisment

Am depus o plângere şi la Poliţia Locală, am fost invitat pentru a da o declaraţie după aceea. Aici am vorbit cu un domn destul de viclean, care a încercat să găsească inadvertenţe cu plângerea iniţială şi, în acelaşi timp, să îmi dea impresia că ar fi de partea mea. Cu toate că am avut mari emoţii (înainte de asta am fost într-o secţie de poliţie doar pentru buletin şi cazier), m-am adunat şi am făcut o declaraţie conformă cu ceea ce am scris şi în reclamaţia iniţială.

Acum mi-a spus cineva că ar trebui să mă îngrijorez în următoare privinţă : dacă ancheta internă de la Poliţia Locală stabileşte că nu există dovezi că poliţiştii m-au agresat verbal şi fizic, cei pe care i-am reclamat mă pot reclama la rândul lor pentru denunţt calomnios.

N-am putu să iau un taxi... #-o
Îmi cer scuze că nu am mai postat, nu am avut acces la Internet câteva zile.
Am să aduc câteva lămuriri:

Stimate domn,
Sa intelegem ca dvs va aflati singur cuc intr-un vagon de tramvai si tam nesam vazand pe geam in statia precedenta un politist n-aveti altceva mai bun de facut decat sa-i adreati (lui ? sau alte persoane din statie ?) gesturi obscene ?


În tramvai se mai afla o domnişoară, la oarecare distanţă de locul în care mă aflam eu. Cred că dânsa nici nu a remarcat momentul în care am fost dat jos din tramvai şi nici nu a fost rugată de dl. poliţist comunitar să îndeplinească funcţia de martor. Tramvaiul era gol pentru că era ora 23:15 - 23:30. În PV se precizează că semnele obscene erau adresate poliţiştilor locali.

Vazand aceasta respectivul politist s-a suit in tramvai si v-a interpelat dandu-va jos din trmvai si chemand colegii sa va salte. Ma insel in deductie ?


Exact

Dar daca este asa, ar fi interesant cum defineste sau materializeaza agentul gesturile obscene pe care sustine ca i le-ati adresat ? Si cum sustine dansul ca era chiar vizat de aceste gesturi daca ele pot fi calificate ca atare ?

Lipsa martorilor va pune in situatia cuvantul lui contra cuvantul dvs. Nu stiu cum va judeca instanta o astfel de situatie dar un PV de contraventie fara martor nu mi se pare sustenabil. Cine poate stabili daca dl politist nu a avut o vedenie sau i s-a parut ca ii adresati gesturile in cauza ?

Daca la Timisoara gaborii au inceput sa se comporte ca ton ton macoute ca inaite de revolutie atunci lucrurile au devenit din nou grave in Romania !!!

Cazul mi se pare grav iar sfaturile profesionistilor care v-au raspuns nu par clare cum nici expunerea dvs nu e prea clara. Poate expuneti mai amanuntit precizand si poate cineva sa va dea un sfat de bun simt in raport cu o fapta care mai repede aduce a banc prost cu politisti decat a climat contraventional.

Cu stima


Chiar nu ştiu ce să cred. O fi interpretat vreun gest de-al meu ca semn obscen, deşi nu pot să îmi închipui ce. Doar nu gesticulam de nebun în tramvai. Poate mi-oi fi tras mănuşile pe degete, deşi nu îmi aduc aminte exact. Refuz totuşi să cred că e doar rea-voinţă.

Ati comis o prima greseala daca ati semnat procesul verbal sau l-ati semnat fara sa precizati ca aveti obiectii sau nu recnoasteti fapta. Daca a-ti semnat intr-o atmosfera de presiune politieneasca trebuie sa o faceti cunoscut instantei.


Nu am semnat PV

Dat fiind ca venitul dvs este cel pe care il anuntati, solicitati instantei acordarea asistentei gratuite a unui avocat (suportata de stat)

Observ ca nici un avocat nu a dat inca atentie cazului dvs.

Asa cum ati prezentat faptele ne aflam in fata unui abuz grav de autoritate. Si mai grav, a unei solidaritati nesanatoase a breslei politistilor pentru a va trata ca pe un mai putin ca nimeni (amenintari, brutalitati verbale sau poate si fizice)

In locul dvs. eu nu as fi semnat sau declarat nimic la politie inainte de a fi solicitat si obtinut prezenta unui avocat. Imi pare rau pt dvs. dar acest tip de abuz in care sunteti prezumat vinovat fara nici o proba ma revolta.

As fi curios daca un avocat din comunitate ar fi dispus sa ne impartaseasca parerea sa in legatura cu acest caz. Chiar foarte curios !


La Poliţia Locală am făcut doar o plângere împotriva mili... poliţistului comunitar. Sunt invitat mâine la sediul lor pentru a discuta. Problema e că eu nu am nicio dovadă a abuzurilor verbale şi a ameninţărilor cu bătaia. Sincer, mi-e puţin frică să nu se întoarcă această plângere împotriva mea ca fiind nefondată.
Am revizuit şi plângerea contravenţională, am adăugat ca dovadă că nu am refuzat să mă legitimez însuşi procesul-verbal, completat cu datele din cartea de identitate, pe care am oferit-o agenţilor.

Mâine o voi depune la Judecătorie.
Tot ce sper acum e anularea amenzii sau transformarea ei în avertisment. Realizez că nu pot face dovada abuzurilor, chiar dacă asta înseamnă să mă las călcat în picioare. :sorry:

Mulţumesc tuturor pentru răspunsuri, promit că voi reveni cu decizia
Mulţumesc pentru răspuns.
Se poate cere reducerea amenzii contravenţionale pe motiv că am venit de doar 350 de lei pe lună?
În cele din urmă am redactat eu plângerea contravenţională. Aş fi recunoscător celui care şi-ar arunca privirea peste ea, pentru a fi sigur că depun o plângere întocmită corect. Mulţumesc!


Domnule preşedinte,

Subsemnatul xxxxxxxxxxx
domiciliat în xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Formulez:
PLÂNGERE CONTRAVENŢIONALÃ
Împotriva procesului verbal de constatare a contravenţiilor nr. Xxxx din xxxxxx, încheiat de Poliţia Locală Timişoara, prin care, în baza art. 3 pct. 1 şi art. 3 pct. 31 din Legea nr. 61/1991 republicată am fost sancţionat cu 1.000 lei amendă contravenţională.
Vă rog să admiteţi această plângere şi să anulaţi procesul-verbal de constatare a contravenţiilor prin care mi s-a aplicat amendă în suma de 1.000 lei.
Motivele plângerii:
În fapt, prin procesul-verbal enunţat, am fost sancţionat cu 1.000 lei amendă, reţinându-se în seama mea faptul că aş fi săvârşit în public gesturi obscene la adresa agenţilor de Poliţie Locală şi aş fi refuzat să mă legitimez.
Consider că sancţiunea care mi s-a aplicat este nelegală şi netemeinică pentru că, în realitate, nu am săvârşit contravenţiile mai sus menţionate.
Ţinând cont de dispoziţiile art. 6 pct. 2 din Convenţia pentru apărarea drepturilor omului şi libertăţilor fundamentale coroborate cu prevederile art. 20 din Constituţia României, precum şi Hotărârea CEDO în cauza Anghel împotriva României, de faptul că nu pot administra alte probe şi că sunt la primul contact cu legea, cer admiterea plângerii şi anularea procesului-verbal atacat, sau, în subsidiar, transformarea amenzii contravenţionale în avertisment.
Trebuie, însă, să mai menţionez că în procesul verbal, ca loc al comiterii contravenţiilor apare „Sediul DPL”, iar în descrierea faptelor se precizează între paranteze „Piaţa Traian”, formulare care nu permite stabilirea exactă a locului comiterii contravenţiilor. De asemenea, agentul constatator nu a completat rubricile „ocupaţia” şi „locul de muncă”, deşi această obligaţie este prevăzută de art. 16. Pct. 1 din Ordonanţa Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor – actualizată la data de 27.04.2007. De asemenea, agentul constatator a completat rubrica „Menţiuni/obiecţiuni” în mod diferit de cel în care am cerut eu, lipsindu-mă de dreptul de a face obiecţiuni, conform Art. 16 din OG2/2001.
Totuşi, aceste aspecte le subliniez doar în subsidiar, pentru că eu nu am săvârşit contravenţiile invocate în procesul verbal.

În drept, îmi întemeiez plângerea pe dispoziţiile art. 8 din Legea nr. 61/1991.

Anexez o copie a procesului verbal a cărui anulare o cer.

Data depunerii Semnătura

Domnului Preşedinte al Judecătoriei Timişoara