avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Activitate sgs2002

Activitate sgs2002

Buna ziua.
Pe scurt, am avut un bunic care a murit, avea o casa nationalizata luata de comunisti.
Bunicul avea 5 copii, momentan in viata doar 2. Mama nu s-a ocupat de aceasta problema, doar celalalt unchi al meu care mai este in viata a depus o solicitare in acest sens.
Intrebarile mele sunt:
1. Unde s-au depus actele cu privire la solicitarea retrocedarii casei si a terenului, mai exact la ce institutie se depun ?
2. Cum pot afla daca "unchiul" m-a lucrat pe la spate, adica au depus si obtinut drepturi banesti de pe urma acestei retrocedari fara sa fie instiintat si tatal meu ?

Multumesc.
Răspuns la discuția Plata cheltuieli de judecata
r.gabi a scris:

Daca exista cheltuieli de judecata ocazionate de proces,partea care pierde procesul in conformitate cu disp.art.274 c.pr.civ.este obligata la plata cheltuielilor de judecata.


Va rog sa imi spuneti daca ati mai auzit de cazuri asemantoare cu al meu , in care se contesta un PV emis de Politia Rutiera si in cazul in care se pierde procesul , Politia a cerut cheltuieli de judecata...
Am un proces cu Politia Romana, eu in calitate de reclamant , Politia intimat. E vorba despre contestarea si anularea unui proces verbal. Intrebarea mea este: in cazul in care voi pierde procesul, trebuie saplatesc cheltuieli de judecata ?
La primul termen Politia Rutiera a depus documentele prin care se probeaza fapta savarsita de mine. Urmeaza al doilea termen in care ar trebui sa ma apar...Deci platesc cheltuieli de judecata daca pierd ?