avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate anca84

Activitate anca84

Buna ziua,
Sunt insarcinata in 10 saptamani. La 6 si 8 saptamani de sarcina am fost internata in spital cu sangerari vaginalecu diagnostic de iminenta de avort. Pe langa asta am avut si 2 avorturi spontane in antecedente. Am primit o scrisoare medicala de la medicul ginecolog in care relateaza faptul ca este o sarcina cu risc, avand in vedere si conditiile care sunt la locul de munca. cu aceasta scrisoare trebuie sa ma prezint la medicina muncii la medicul institutiei de care apartin. Intrebarea mea este: poate acesta sa imi dea concediu de risc pana la intrarea in prenatal? Ca din cate am citit eu se acorda 120 zile, ceea ce ar insemna pana in mai. Iar data probabilaa nasterii este 20 august. exista o posibilitate de prelungire a acestor zile?

Va multumesc anticipat
Va multumesc.
Ideea e ca in lege spune ca trebuie ca ceea fractiune de luna ca sa fie luata in considerare trebuie ca eu sa fi cotizat cel putin jumatate din zilele lucratoare din acea luna.
Ori eu am efectuat din jumatatea de zile lucratoare (21 zile lucratoare in ianuarie, ) doar 7 zile.
Mai exista si o exceptie care zice ca se poate accepta ca o fractiune de luna sa fie constituita si din mai putine zile lucratoare.Sinu stiu daca eu ma incadrez sau nu in aceasta exceptie. In mod normal imi lipsesc 4 zile de cotizare pt a avea jumatate din zilele lucratoare.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
D-le Tudor asteptam cu nerabdare sa va vad online pe site, pentru ca mai am cateva nelamuriri.
La ce se refera aceasta exceptie?
Ca daca calculez zilele lucratoare din ianuarie acestea sunt 21, din care eu am cotizat doar 7. Lipsesc 4 zile din jumatatea zilelelor lucratoarea pt a se lua in considerare acea fractiune de luna.
Va tot deranjez pt ca de la Itm nu primesc nici un raspuns concret ci doar atat ca trebuie sa am 12 luni lucrate fara intrerupere, chiar daca incep sa le explic situatia mea nimeni nu imi mai da nici un raspuns.va multumesc din nou pt rabdarea de care dati dovada.
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Sunt insarcinata in 6 saptamani. Am lucrat din 16 iulie 2010 la o firma pana in 12 ianuarie 2011 si m-am reangajat la o alta firma din 2 februarie 2011. Am aceasta intrerupere de cotizare de19 zile. Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatia de crestere copil daca am aceasta intrerupere, si daca nu se pot plati cumva aceste zile de intrerupere.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
D-le Tudor,
In luna ianuarie sunt 22 zile lucratoare, din care eu am realizat numai 7. Din cat am inteles eu din lege prin aceea fractiune de luna se intelege faptul ca ar fi trebuit sa efectuez cel putin jumatate din zilele lucratoare (respectiv 11 zile), pe cand eu am doar 7.
In acest caz mai pot beneficia de acei banuti pentru cresterea copilului?
Va multumesc.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
D-le Tudor , va multumesc pentru raspuns si pentru timpul acordat.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Multumesc de raspuns

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Sunt insarcinata in 6 saptamani. Am lucrat din 16 iulie 2010 la o firma pana in 12 ianuarie 2011 si m-am reangajat la o alta firma din 1 februarie 2011. Am aceasta intrerupere de cotizare de19 zile. Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatia de crestere copil daca am aceasta intrerupere, si daca nu se pot plati cumva aceste zile de intrerupere.
Va multumesc anticipat!

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Buna ziua,
Se zice ca si o zi intrerupere in cartea de munca face ca indemnizatia sa nu se mai plateasca. Deci se ia in considerare faptul ca in luna ianuarie nu am decat 12 zile lucrate?
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns. Sunt insarcinata in 6 saptamani. Am lucrat din 16 iulie 2010 la o firma pana in 12 ianuarie 2011 si m-am reangajat la o alta firma din 1 februarie 2011. Am aceasta intrerupere de cotizare de19 zile. Intrebarea mea este daca pot beneficia de indemnizatia de crestere copil daca am aceasta intrerupere, si daca nu se pot plati cumva aceste zile de intrerupere.
Va multumesc anticipat!