avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate carmencita1

Activitate carmencita1

Răspuns la discuția Accident soldat cu victima
Inteleg ca va ocupati de asigurari:foottap:...deci va inteleg supararea, v-am atins ...Da, teoretic poti sa asiguri orice dar practic nu poti sa obligi o societate de asigurare sa-ti incheie o polita....si nu prea este nimeni incantat sa asigure un biciclist....Da, societatea de asigurari cere 5000 euro...Si sincera sa fiu societatile de asigurare se bucura de acest vid legislativ, practic jefuiesc oamenii....
Normal este sa fie obligatorie prin lege asigurarea pentru accidente.
Toti participantii la trafic ar trebui sa aiba aceleasi drepturi. Nu este firesc sa nu aiba dreptul sa se asigure pt. accidente macar optional si biclistii de exemplu. Daca ma poate ajuta cineva....
Am o speta interesanta.
Este vorba de un accident rutier din august 2009, am avut vatamari(biciclist) aparut doar un proces verbal de contraventie de la politie dupa un an si cinci luni(avertisment, nul deci dupa un an, gresit intocmit) ....plus 5000 de euro daune la asigurari...Soferul firmei care m-a accidentat a avut viteza, era drum cu restrictie de 40Km/ora, urme de franare.
Pe acest forum se vorbeste despre drept european. Ce solutii vedeti din aceasta perspectiva? Este drept ca eu sa platesc daca nu mi se ofera dreptul sa ma asigur? Chiar nevinovat sunt condamnat de legislatie. Vedeti oportuna o exceptie de constitutionalitate?