avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters193523

Activitate ContSters193523

buna ziua in aceasta hotarare sunt prezente niste modificari iar la desfasurarea examenului sunt date cele doua categ de probe cea grila si apoi teorie si spete iar la cea care priveste teoria si spetele exista o steluta in dreptul probei cu referire la organizare si exercitarea profesiei de avocat iar jos sub aceeasi steluta precizeaza ca pentru candidatii la calitatea de avocat stagiar proba va avea caracter teoretic - aceasta face referire doar la aceea proba nu la tot examenul teoretic in ideea ca nu se vor mai da spete nu ?
multumesc frumos
va multumesc mult pentru raspunsuri
buna ziua as avea o intrebare in cazul in care o persoana naste in luna iunie iar cele 12 luni lucrate consecutiv nu se implinesc numai in luna august exist posibilitatea ca la lunile deja muncite sa se adauge 2 ani munciti in italia legal ? va rog daca se poate sa imi dati cateva detali cu privire ;la acest subiect .
Discuție chirias
buna as avea nevoie de ajutor in ideea ca am facut un contract de inchiriere A unei locuinte si as vrea sa stiu ce obligatii are proprietarul anume trebuie sa declare inchirierea imobilului la Fisc si la primarie ? si daca da la primarie trebuie sa fie prezente ambele parti ?
Răspuns la discuția Barou 2012
hmm da e foarte util sfatul mai ales ca nici nu aveam cum sa ma gandesc la el avand in vedere ca mie nu imi arde de raspunsuri ironice dar ce sa zic multumesc debordant mod de gandire
Discuție Barou 2012
buna imi spunee si mie cineva cum invata sau modalitatea lui de asimilare eu invat 8 ore pe zi si am impresia ca nu stiu nimic bine ca apoi fac teste si stiu dar mna cateva idei de studiu si cateva sfaturi pentru ca vreau sa dau in 2012 examen in barou si m-a cam apucat teama
Răspuns la discuția Dilema MARE - admitere INM 2012
deci sa ne lamurim....esti cel mai bun prieten al buncului meu si de aceea ma ajuta unu si doi da a mai ajutat studenti de ai lui dar nu pe bani ci gratis tocmai din cauza ca stie cat de greu este acum ma mediteaza doar pe mine pentru ca nu ii mai permite timpul si nu e vorba de discriminare aici sau de sanse egale e de noroc ok eu am avut norocul de a avea prieteni de familie care sunt in sistemul juridic de foarte mult timp si stiu ca este foarte greu si imi este de foarte mare ajutor cand am o problema sa ma duc la dansul sa o explice pe indelete si asa o inteleg . va multumesc
Discuție raspundere
buna ziua am o intrebare in cazul in care o societate comerciala a piratat niste programe le-a folosit are in proces pe rol imi spune si mie de ex daca administratorul se decide sa achzaitioneze o proprietate exista posibilitatea de i se pune sechestru p[e aceasta pentru recuperarea prejudiciului cauzat firmei cu programele it ?
Discuție inm
pentru cei care au dat la inm si au si intrat spuneti-mi si mie cum ati invatat cat timp pe zi daca ati facut asta cu un preparator si va rog frumos sa imi dati mai mutle detalii despre cum se invata teste de facut si asa mai departe .multumesc
Răspuns la discuția INM
nu stiu de aceea am intrebat pentru ca mai am 2 ani pana sa dau examenul si vroiam sa stiu tot ce trebuie legat de acesta