avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Activitate adriana istrate

Activitate adriana istrate

Buna ziua,

Din greseala am facut o plata oline la o firma, confundand-o cu alta firma (denumiriele firmelor semanu). Problema este ca firma unde am virat suma de bani nu poate sa-mi dea banii inapoi, deoarece are sechestru asigurator pe acel cont. Nu s-a dispus inca nici inceperea urmaririi penale nici neinceperea urmaririi penale pentru acea firma, exista doar sechestru asigurator pe conturile firmei.

Am fost la banca, am facut cerere sa-mi returneze banii, am spus ca managerul firmei respective recunoaste ca suma incasata in contul lui este o suma necuvenita, dar banca spune ca nu poate sa-mi returneze banii.
Pe scurt: eu am platit din greseala o suma de bani unei firme care are contul blocat. Firma respectiva se incarca cu o suma necuvenita pe care nu o poate justifica. Eu, in calitate de platitor apar cu o suma achitata unei firme care nu-mi va da factura. Si totusi banca refuza sa-mi dea banii inapoi. Va rog frumos, ce trebuie sa fac?
Va rog sa-mi spuneti ce inseamna custodie comuna?

Plateste cineva pensie de intretinere pentru copil?


Multumesc frumos
Discuție Custodie comuna
Mi-a fost incredintat minorul spre crestere si educare in urma divortului in Ian 2010. Tatal plateste pensie de intretinere minorului pana la majorat.
Poate cere tatal acum custodie comuna? In felul acesta poate scapa de plata pensiei de intretinere?

Cu stima,


Multumesc frumos
Sunt casatorit din anul 2004. Am locuinta mea cumparata ianainte de casatorie (in anul 2000). Am un copil nascut in anul 2006. Toti trei (sotia, eu si copilul nosru) locuim in casa mea. Vreau sa divortez de sotie.
Ea ma ameninta ca daca divortez de ea o sa-mi ia casa. Motiveaza ca o sa ramana copilul la ea si eu voi fi cel care trebuie sa plece din casa pentru ca nu o sa mai am nici un drept dupa noul cod civil (zice ea)

Este posibil sa-mi pierd casa daca divortez, in conditiile in care aceasta casa este numai a mea(sunt unic proprietar). Cand am cumparat-o nici n-o cunosteam pe sotia mea.

Ce trebuie sa fac?
Va multumesc frumos
Discuție Leasing
Am predat leasingul, mai exact s-a facut un contract tripartit intre mine(utilizatorul), firma de leasing si o alta firma care a preluat leasingul. Nu mai puteam achita ratele (aproximativ 10 000 Euro mai trebuia achitat). In acest contract nu se mentioneaza niciunde ca eu am incasat o suma de bani, ceea ce este si adevarat. Am fost multumita ca am reusit sa scap de leasing.(altfel Firma de leasing m-ar fi luat masina urmand sa achit si o suma de bani reprezentand diferenta dintre suma imprumutata si cea luata de ei in urma vanzarii.Cred ca m-am facut inteleasa.
Sotul a fost de acord ca eu sa dau masina dar acum dupa divort are pretentii la jumatate din ratele achitate. Nu stiu la ce sa ma astept. Ce suma de bani poate sa-i dea legea? Masina avea 2 ani si jumatate. Valoarea ei de piata scazuse foarte mult. Va rog daca puteti sa-mi dati un raspuns.
Răspuns la discuția Parasire domiciliu.
Multumesc frumos pentru raspuns.
Sotul a parasit domiciliul la 2 zile dupa ce eu am introdus actiunea de divort. S-a pronuntat divortul cu acordul partilor. Copilul in varsta de 6 ani mi-a fost incredintat mie fara a i se da dreptul la un program de vizitare.
Detinem un apartament impreuna in cote 1/2 fiecare unde locuiesc eu cu copilul.
Mentionez ca este un om violent. Am plangere penala depusa, care acum se afla la parchet. Copilul nu vrea sa-l vada si se ascunde in camera lui nevrand sa iasa atunci cand vine tatal sa-l vada.
Ma ameninta ca se intoarce acasa. Pot obtine evacuarea lui prin ordonanta presidentiala. Acest lucru ma obliga sa intentez eu actiune de partaj? (n-as vrea sa timbrez, costa foarte mult)

Multumesc frumos.
Discuție Partaj
Sunt divortata. Detin cu fostul sot un imobil cumparat in cote 1/2 fiecare inainte de a fi casatoriti. Ulterior ne-am casatorit.
Vrem sa iesim din indiviziune. El vrea sa-i dau sulta (adica jumatate din valoarea apartam.) Eu nu sunt de acord. Vreau sa se vanda imobilul si sa impartim valoarea lui. Se va vinde de catre executor judecatoresc? Valoarea lui cand va fi scos la licitatie va fi mai mica decat valoarea de pe piata?

Multumesc frumos.
Răspuns la discuția Pensie intretinere minor
Vineri 18 a fost procesul si luni 21 a aparut pe portal.
Comunicarea nu a ajuns inca (azi fiind in 27).
Răspuns la discuția Pensie intretinere minor
Multumesc mult pentru raspuns