avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate Savater

Activitate Savater

Buna ziua! De ceva timp primesc telefoane de la o persoana pe care o cunosc si cu care am intrerupt orice relatie din diverse motove, pe cale amiabila, cu foarte mult timp in urma. Acum, de ceva vreme, a inceput sa ma "hartuiasca telefonic" apeland la orice ora din zi si noapte. I-am raspuns si i-am spus sa ma lase in pace, nu intelege si face acelasi lucru mereu. Stiu numele, stiu cine este, stiu ca e numarul perosnei respective, are abonament, deci nu are ce sa spuna ca e altcineva care-mi face necazuri. I-am spus ca se va trezi cu o amenda frumusica acasa daca nu intelege sa ma lase in pace. Numarul de telefon nu-l pot schimba din anume motive iar aparatul telefonic fiind unul vechi nu are obtiune de blocare anume apeluri si plus de asta cateodata suna cu numar necunoscut. Va rog, spuneti-mi , ce pot face? Cum se procedeaza? Multumesc!
Multumesc, mi-ai vorbit foarte frumos. Ca si ceilalti care au comentat la problema mea. Ceea ce a dat profesorul de tradus nu are nici in clin nici in maneca cu profilul urmat, nici nu face parte din partea de cercetare a lucrarii de disertatie. Am vorbit cu profesorul, dar este absurd si nu intelege. Sigur, nu e nimeni de acord cu el. Voi/vom astepta sa isi schimbe ideile. Multumesc tuturor pentru raspunsuri, mi-au fost de folos. Multumesc!
BUNA ZIUA, AM O DILEMA MARE! STUSIEZ LA O FACULTATE TEHNICA DIN IASI, MASTERAND IN ANUL 2, PROFESORUL DE LA O ANUME DISCIPLINA MI-A IMPUS CA PENTRU A PROMOVA DISCIPLINA SA TRADUC DIN LIMBA ENGLEZA IN LIMBA ROMANA CARTI INTREGI CU NUMAR DE PAGINI CUPRINSE INTRE 200 SI 400. PENTRU MINE ESTE IMPOSIBIL ACEST LUCRU DEOARECE SUNT CARTI TEHNICE, ENGLEZA TEHNICA ESTE DEOSEBIT DE GREA SI IN PRIMUL RAND NU SUNT TRADUCATOR. CUNOSTINTELE DE LIMBA ENGLEZA SUNT MINIME IN CONDITIILE IN CARE AM AVUT CURSURI DE ENLGEZA PE PARCURSUL ANILOR DE STUDII DAR AU FOST PENTRU INCEPATORI SI INTERMEDIARI. MIE IMI ESTE IMPOSIBIL SA FAC ACELE TRADUCERI, E FOARTE GREU, NU SUNT TRADUCATOR DE SPECIALITATE, AM SI ALTE CURSURI DE PARCURS, SI PLUS DE ASTA TREBUIE SA SI LUCREZ PENTRU A MA INTRETINE. DACA AVETI PARERI VA ROG SA RASPUNDETI. MULTUMESC MULT! PROFESORUL DACA VREA SA SCOATA CARTI DIN TRADUCERI SA NU O FACA PE SPINAREA STUDENTILOR!!! ASTEPT PARERI.