avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate cristianstefanescu

Activitate cristianstefanescu

Buna ziua

Astazi 2 masini mi-au fost ridicate, a mea si a pritenei mele, pe motiv de parcare pe trotuar in sectorul 6 pe str. Calea Apeductului in conditiile in care pe acel trotuar mai erau parcate un autocar si un autocamion. Strada destul de larga iar in weekend nu este atat de circulata. Motivul – nu am lasat 1m pt trecerea pietonilor. Este incredibil, sunt zeci de masini parcate pe trotuare pe bulevarde unde chiar circula f multi pietoni si nu se atinge nimeni de ele, in schimb s-a gandit sa le ridice pe cele de pe strazile secundare, si in perioada week-endului. Era spatiu destul pentru pietonii “inexistenti”, poate nu chiar 1 m cat zice legea, dar cel putin jumatate era si nici semn cum ca stationarea este interzisa Mentionez ca masinile au fost ridicate cu aprobarea politiei locale fara sa primesc vreun proces verbal sau ci doar o dispozitie de ridicare. Am facut scandal cand m-am dus s-o ridic si i-am zis sa-mi probeze ca n-am lasat 1 m distanta, l-am intrebat daca au poze, a zis ca da, mi-a prezentat dispozitia de ridicare si mi-a zis ca daca doresc pot sa fac contestatie. Am achit “frumoasa” suma de 1354 ron pt ambele masini ca sa contribui si eu la imbogatirea coruptilor tarii. Cred ca s-a ajuns prea departe in cazul meu in conditiile in care legea spune: “se ridica cu prioritate autovehiculele sau vehiculele care obstructioneaza traficul rutier, blocheaza accesul in institutii publice etc”. Vreau sa fac contestatie. Credeti ca am sanse in cazul meu?