avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate demonel

Activitate demonel

Răspuns la discuția Accident auto fara RCA valabil
av_silvia_margineanu a scris:

Avind in vedere ca nu ati avut o polita RCA valabil la data producerii accidentului, BAAR-ul va plati aceste daune, iar ei se vor indrepta cu o actiune in regres impotriva dvs ptr recuperarea sumelor achitate in cauza.


Am inteles. Ma intereseaza ce demersuri ar trebui sa intreprind eu.Este necesara asistenta juridica a unui avocat? Sau chiar si fara aceasta rezultatul va fi acelasi?
Buna ziua !
As avea nevoie de o parere in legatura cu producerea unui accident auto fara RCA valabil. In speta este vorba despre un camion ce transporta marfa in Suedia ,neavand RCA valabil( expirase cu 2 saptamani inaintea producerii accidentului) , camion ce a produs un accident de circulatie fix in ziua in care am incheiat noua polita de asigurare auto obligatorie.De curand am primit instiintare acasa de la Biroul Asiguratorilor de autovehicule din Romania in care specifica sa comunic daca am alta asigurare valabila sau circumstantele si consecintele producerii accidentului . De asemenea ma instiinteaza ca va intreprinde toate demersurile legale pentru ca persoana responsabila sa plateasca despagubirile , dobanda si costurile legate de instrumentarea dosarului de dauna si procedurile de executare.
Care ar putea fi urmarile acestui fapt si ce demersuri ar trebui sa intreprind in situatia de fata?
Multumesc anticipat !
pana acum terenul e impartit la peste 160 de persoane si sunt minm 20 de case construite.
o sa merg maine la primarie sa ma interesez. din ce am inteles decizia prin care el a castigat procesul este definitiva.Multumesc.
Salutare tututor. Am o nelamurire, pe care sper sa o pot detalia destul de bine si sa imi puteti da niste raspunsuri.
Acum 3 ani de zile in localitatea unde locuiesc primaria a pus pt cei pana in 35 de ani in jur de 50 h teren(fosta pasune) pentru a face un sat nou. Neavand atunci locuinta pe numele meu am facut cerere, am primit terenul(cu acele acte care se fac), am facut proiect de casa si am obtinut autorizatia de constructie. Din ce am inteles in momentul de fata un anume individ ar fi castigat un proces cu primaria prin care acel teren ii revine lui. Problema este alta, am obtinut autorizat, am investit peste 30000 E in casa pana acum. Daca persoana aceea chiar a castigat procesul, ce se va intampla?
am fost oprit in trafic astazi, si mi s-a cerut omologare pentru folia geamurilor de la portbagaj(e o masina model caravan), nu pentru luneta sau portiere spate. chiar trebuie si acolo? sau nenea asta militian chiar nu avea de ce sa se ia?
Răspuns la discuția Amenda rovigneta
pai da, dar el nu mi-a dat nimic, decat actele masinii, in rest nu am facut nici un act, nici fiscal. eu am vrut sa fiu dar daca nu am avut cu cine.
Răspuns la discuția Amenda rovigneta
am martori pentru suma de bani data, si dupa pentru refuzurile lui in a merge sa rezolvam cu actele, asta in caz ca declara masina furata and stuff.
salutare tuturor!
acum vreo 4-5 luni am cumparat o masina de la un prieten, cu banii inainte. i-am dat suma ceruta si trebuia sa ii mai dau o diferenta care era plata catorva amenzi ale lui, dupa care urma sa facem actele. (PS : nu am nici un fel de act cu el).
am tras putin de el, si a refuzat sa merg cu el sa platim amenzile impreuna si sa facem actele. eu circul cu masina asa cum e ea acum, dar in schimb am preferat sa nu ii fac rovigneta. Au inceput sa ii vina amenzile, pe care cred ca si le merita din plin. Ma supun vreunui risc? la cate amenzi ar trebui sa ii vina pt vigneta, ma gandeam sa ii dau actele cadou ca sa si-o radieze si masina sa o dezmembrez.
Discuție Atact dDOS
salutare, lucrez in mediul it si de vreo 3 saptamani sunt victima unor atacuri de tip ddos.
siteurile sunt cu continut adult(filme embed - sunt pt distributie gratuita pe alte siteuri, gen redtube), dar nu sunt siteuri amatoriale, ci siteuri pozitionate foarte bine in motoarele de cautare cu sute de mii de afisari zilnice.
ideea e ca acest atac mi-a produs pagube foarte mari(mii, zeci de mii de euro) pe care eu trebuie sa le acopar. mar putea ajuta vreo plangere la politie? am loguri de la atac(unde se vede latime de banda cu care ataca, ipul meu care este atacat)+ facturile generate de atacul sau. treaba este serioasa si sper sa nu preintampin probleme din cauza tipurilor de siteuri(nisa adult). sfaturi? ar putea fi cv probleme din cauza categoriei websiteurilor?