avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Activitate kenzzo2k

Activitate kenzzo2k

Am un mic magazin online care trimite produsele de la un depozit din Hunedoara. Comenzile de livrare le fac printr-o aplicatie terta (ecolet) care la randul ei trimite mai departe catre curieri. Un colet apare la ora 10:10 ridicat de catre curier si la 17:10 apare cu status special de "unsent". Comanda este facturata si platita de catre mine. Coletul nu ajunge la client. Am facut solicitare de despagubire colet pierdut. Depozitul sustine ca a fost ridicat iar curierul nu recunoaste ridicarea.
Cum pot sa dovedesc ca a fost ridicat?
Am urmatoarea situatie:
Casa la tara si pamant care au fost ale bunicilor.
Bunicii au avut 3 copii, baiatul mare, baiatul mijlociu si o fata.
Baiatul mare a avut 3 copii, baietul mijlociu 1 copil si fata 1 copil(eu).
In 1994 a murit bunicul si in urma succesiunii, partea lui a fost impartita intre baiatul mijlociu si bunica.
In 2000 (cred) a murit baiatul mare.
In 2010 a murit bunica, in 2011 a murit baiatul mijlociu si in 2019 a murit si fata.
Verisorii mei sunt toti in alte tari dar au spus ca sunt dispusi sa trimita imputerniciri notariale ca eu sa ma ocup de succesiune.
Intrebari:
1. se poate face succesiunea direct catre noi sau intai trebuie succesiunea catre parintii decedati si apoi catre noi?
2. daca verisoara mea(fata baiatului mijlociu) spune ca nu vrea nimic din partea tatalui ei, ce se intampla cu partea ei? Se poate redistribui sau ajunge la statul roman?
Multumesc
Buna ziua
In cadrul asociatiei de proprietari a avut loc o sedinta in care s-a discutat si problema angajarii unui expert contabil in vederea tinerii contabilitatii in locul administratorului. Supus la vot, a fost respins neavand numarul de voturi necesar.
Ulterior sedintei presedintele s-a deplasat la mai multe apartamente si a mai strans semnaturi ajungand la 24. mentionez ca e vorba de un bloc cu 65 ap. Acesta a urmat si a angajat deja un expert contabil, fara oferta sau licitatie, care va primi 700 lei lunar pentru ceva ce administratorul(care va fi in continuare administrator dar tehnic si casier) primeste deja 500 lei.
Cum putem ataca aceasta decizie? Este valabila daca incalca (dupa cum vad eu) legea?
Multumesc
Buna ziua
Lucrez la un mare lant de magazine hypermarket iar recent am identificat o problema si anume violenta fizica si psihica asupra angajatilor(de catre clienti) In cele 10 luni am fost martor la mai multe incidente in care clientii nervosi, batjocoreau, insultau, amenintau si chiar loveau angajatii. Am presupus ca exista o procedura clar definita care sa ii protejeze in astfel de stituatii dar cand am inceput sa pun intrebari toti s-au facut ca ploua.
Va rog sa ma indrumati cu un sfat juridic, o lege, orice, care sa ma ajute sa ii protejez pe acesti oameni. De cine tine aceasta responsabilitate si cum le pot forta mana sa faca ce trebuie.
Mentionez ca exista o firma de paza dar modul in care actioneaza este facut pentru a pedepsi fapta(deja consumata) si nu actioneaza preventiv pentru asigurarea sigurantei.
Multumesc anticipat
Firma este mare, e un mare magazin on-line, are foarte multe dosare. In ultima luna are 4 procese impotriva ANPC. Problema e ca la ANPC nu am cui sa cer aceste informatii iar cei de la firma in cauza au zis ca n-au informatia asta si daca ar aveao , e intre ei si ANPC, nu trebuie sa imi spuna nimic.
Asa ei pot sa imi spuna orice, ca se judeca, ca s-a admis plangerea lor etc. Eu nu ii pot contrazice cu nimic deoarece nu am nici o informatie concreta.
Va multumesc pentru raspuns.
Am accesat portalul si am gasit mai multe dosare. Din pacate in decizie nu este trecut numarul contraventiei primite de catre firma, deci nu pot stabili cu certitudine care este cazul meu sau daca exista cu adevarat pe rol.
La Obiect dosar, la majoritatea, scrie "anulare proces verbal de contravenţie ANPC" Pare a fi contestat numai contraventia nu si masura de returnare a produsului. Sau aceasta masura se impune numai in baza existentei acestui proces verbal?
"Buna ziua,
Decizia ANPC a fost contestata iar cazul va fi solutionat de instanta.
Pana la rezolutia procesului masura ANPC nu se considera corecta. Produsul nu se va accepta ca retur.
Cu respect"

Acesta e raspunsul primit cand i-am anuntat ca vin cu produsul.
Este legal? Va trebui sa astept inca 3-5-7 luni pana se pronunta instanta?
Cum pot afla cand se solutioneaza cazul, il pot urmari?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Procedura recurs, invinuit lipsa
da, a fost judecat in lipsa. nu a stiut de proces. din calculele mela era deja de jumatate de an plecat din tara cand a inceput procesul
In urma cu cateva luni am gasit din intamplare, on-line, faptul ca verisorul meu a fost condamnat la 2 ani de inchisoare cu executare in cazul unui furt.
In momentul sentintei el era de un an jumatate deja plecat in Anglia. Din cate am citit in dosar a fost vorba de niste calorifere furate de la o scoala, invinuiti fiind verisorul meu si inca o persoana. Problema e ca el zice ca nu a participat cu nimic , mai mult al doilea invinuit s-a inteles cu primaria locala, prejudiciul recuperat si a doua persoana a scapat fara nici o pedeapsa.

Partea interesanta e ca la acea data, varul meu se recupera dupa un accident de masina, ficat rupt in 4 locuri, arsuri, 4 coste rupte(nu fisurate). Nici apa nu putea sa-si ia ii aduceau prietenii.
El a aflat de la mine de sentinta dar nu poate veni in tara, munceste acolo.
Cum il pot ajuta? pot in numele lui sa fac recurs? Se accepta vreo declaratie fara ca persoana sa fie prezenta?
Multumesc anticipat
Buna ziua

In urma cu cateva luni am contactat o persoana pentru reconditionarea unor piese de mobilier. Plata pentru munca depusa fiind alte piese de mobilier.
Eu am dus toate piesele( ale mele si cele cu care am platit) la locuinta ei.
Dupa ce au trecut 2 luni(perioada la care ne intelesesem) am incercat sa iau legatura cu ea dar nu mai raspundea (mai nou si-a anulat si nr de telefon) iar de la adresa unde locuia s-a mutat.
Stiu numele persoanei si am fotografii cu ea. Unde pot sa ma adresez pentru a-mi recupera prejudiciul?