avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 726 soluții astăzi
Forum Activitate GABRIELAMARIN

Activitate GABRIELAMARIN

STITI CE ESTE CIUDAT CA SITUATIA A INCEPUT CAND AM DAT IN FUNCTIUNE CENTRALA TERMICA, DUPA CE M-AM RUGAT DE PRIMUL CARE AVEA CENTRALA LA PARTER, DIN OCTOMBRIE PINA IN APRILIE SA IMI SEMNEZE CA POT SA MA BRANSEZ LA CONDUCTA DE GAZE, LUCRU PE CARE NICI IN ZIUA DE AZI NU LA FACUT, EXECUTIND UN NOU BRANSAMENT PENTRU CENTRALA MEA. DUPA ACEEA AU INCEPUT SA CEARA ACEASTA SUMA FERMA, NOI AM LUAT LEGATURA CU ADMINISTRATORUL CEL NOU, CEL ALES DE ASOCIATIE DUPA CE L-AU DAT JOS PE CEL VECHI, ACESTA DEVENIND UN SIMPLU LOCATAR.
10 milioane doar noi si asa fiecare apartament. unii au platit, noi figuram la fisier ca avem probleme cu banii, ca fiind datori, din 2006.
am cumparat apartamentul in noiembrie 2001, fara sa stim ca avea probleme, l-am cumparat in rate prin cec. dupa ce ne-am mutat am aflat ca nu are apa calda, aceasta fiind oprita de la furnizor.aveam doar incalzire. am stat asa cca 5 luni, dupa care am inceput demersul pentru a ne pune centrala si am inceput prin a cere acordul asociatiei de debransare a incalzirii si a apei calde, care oricum era oprita de la asociatie. acesta ne-a semnat si noi ne-am debransat.nu stiam ca sunt datorii, decat dupa ce a trecut un timp.noi fiind cu plata la zi a intretinerii. in 2006 s-au adunat locatarii, in frunte cu presedintele si au inceput sa faca presiuni sa semnam ca datoria, de 10 milioane de lei, asta e suma ferma de care vorbeam, suntem de acord sa o platim, lucru cu care nu am fost de acord si ca atare nu am semnat nimic.nu ne privea. cat am fost bransati la furnizor am fost cu plata la zi, dupa care noi am schimbat furnizorul, cu acordul asociatiei. iar acum o saptamina am primit citatie , am gasit la cutia postala ca suntem chemati in instanta pentru ca nu am platit suma amintita.noi nesemnind nimic si fiind practic fortati de tot felul de sedinta sa fim coninsi ca trebuie sa o platim.pe 8 martie 2011 suntem chemati in instanta pentru suma amintita.citatia are atasata o serie de acte in care noi nu existem, nici cu semnatura, nici ca facind parte din asociatie.dar toate documentele semnate de un avocat.administatia blocului e facuta de o firma a primariei, care de cand a venit in bloc a inceput aceasta treaba.
cei care nu am platit suma stabilita, ferma, pe apartament, suntem chemati in instanta, ne-au dat in judecata, am primit toti cate o citatie, in care numele meu nu e mentionat ca facind parte din asociatie, ci doar ca nu am platit suma stabilita si ca nu am depus reclamatie impotriva asociatiei, eu nesemnind nimic cum ca as fi de acord.
eu , dupa ce m-am mutat, la cca 1 an m-am debransat de la furnizor cu aprobarea asociatiei si cu acte legale. eu am renuntat la sericiile furnizorului cu aprobarea asociatiei, legal.
eu cand am cumparat apartamentul, blocul era deja debransat in urma acumularii de mari datorii. dar apartamentul era degrevat de orice datorie, fiin cumparat prin banca, eu nici nu am vzut banii, doar proprietarul ia luat eu urmind sa achit rate.
DA,are.
datoriile catre furnizor neplatite la timp din diverse motive pot revenii locatarilor , care au achitat la vreme intretinerea?impotriva vointei acestora, actionindu-i pe acestia in judecata si obligindu-i la cheltuieli de judecata. un locatar abuzat.:O