avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate DANI70

Activitate DANI70

Discuție paternitate
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Dupa 10 ani mai pot recunoaste copilul daca acesta nu a fost recunoscut la nastere. Precizez ca la momentul asta sunt casatorit cu mama copilului. dar cand a fost nascuta nu eram casatoriti. Copilul nu a fost recunoscut de nimeni.Intrebarea este pot recunoaste dupa 10 ani copilul pe cale administrativa?
Buna ziua as dori sa va adresez o intrebare, cum pot radia un autoturism din circulatie pe care eu l-am vandut acum doi ani si respectivul proprietar nu a facut actele mai departe sa mearga sa il inscrie in circulatie pe numele lui. Vreau sa precizez ca eu l-am radiat de la circa financiara dar nu si de la politie. Trebuie sa fac o actiune in instanta? si ce fel de actiune. Va multumesc.
Discuție codul muncii
am lucrat la o societate si nu mi s-a facut contract de munca. In acest timp am avut un accident in campul muncii. Dupa acest incident am fost data afara. Ce pot face mai departe in situatia in care am avut cheltuieli si patronul nu m-a ajutat.Astept raspuns si va multumesc.
Discuție infiere
sunt o mama cu o fetita de 10 ani care nu a fost recunoscuta la nastere de tatal ei.Acum cand sunt casatorita de 6 ani cu un alt barbat acesta doreste ca fetita mea sa il aibe ca tata in certificatul de nastere trecut pe el, sau sa poata sa o infieze sa fie considerat tatal ei cu acte in regula. Intrebarea este cum trebuie sa fac asta? Va rog ajutati-ma . Va multumesc.
tot nu am inteles ce trebuie sa fac? explicati-mi in mod concret
mai trebuie sa merg si la adm. financiara?
Va rog cine poate sa ma ajute si pe mine si sa imi spuna ce acte trebuie sa fac, mentionez ca mi-a expirat mandatul de administrator si sediu social al firmei. Ce acte trebuie sa fac pentru aceste modificari la ONRC. La sediu exista un contract de inchiriere inregistrat la administratia financiara.
Ce acte trebuie sa depun la Registru pentru prelungire mandat administrator?
Daca la un punct de lucru am ca obiect de activitate o patiserie si vreau sa deschud tot acolo si un fast food ce trebie sa fac? Trebuie sa merg la registrul comertului? Si ce acte trebuie sa duc?Va multumesc pentru ajutor
Buna ziua, am si eu o intrebare.M-am trezit cu o instiintare de la casa de pensii care imi spune ca am de plata aproape 70 de milioane(lei vechi) pentru o perioada incepand din 2007 pana acum. Eu sunt o persoana liber profesionista. Si lucrez doar cand copii sunt la scoala. In vacanta nu lucrez. Poate sa imi dea cineva un sfat?
Va multumesc.