avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 664 soluții astăzi
Forum Activitate adysx

Activitate adysx

Răspuns la discuția PFA sistem real neplatitor TVA
Mersi frumos pentru explicatii. Sincer gasisem si eu ceva de genul insa probabil gasisem si ceva de prin 2010 - 2011 si imi era neclar. Oricum m-am mai linistit pt ca ar fi fost ceva bani de inapoiat...
O zi buna!
Răspuns la discuția Infiintare PFA servicii IT
Mersi frumos de raspunsuri...

O sa intreb la conta legat de numarul de coduri caen...
Răspuns la discuția Infiintare PFA servicii IT
Eu am in momentul de fata PFA tot norma de venit (am facultate de profil IT) si am ca activitate principala 6202. Iar ca activitati secundare: 6201, 6203, 6209,6311.

Iar intrebarea care ma macina pe mine cel mai mult tot nu a fost atinsa:
Poate o persoana cu o diploma de licenta de Administratie publica - ASE (in acest caz) sa presteze servicii informatice de consultanta pe PFA?
Daca da, ce activitati principale / secundare trebuie sa aiba PFA, si in ce conditii se poate infiinta acest PFA, stiind ca acea persoana NU poate aduce nici un document care sa ateste pregatirea in IT?
Buna ziua,

In perioada mart 2009 - nov 2009 (9 luni) am avut un contract de consultanta IT cu o firma din Grecia cu facturare de aprox 5300 EUR lunar (tva 0).

Aveam PFA sistem real neplatitor TVA, infiintat in februarie 2009, inchis in ianuarie 2010. Deasemenea am dus la finante si un formular de "double taxation" (taxare inversa). Contabilitatea mi-a tinut-o un contabil din Romania.

CItind mai multe in ultimul timp, vin cu o intrebare: se pare ca am depasit cei 35000 EUR (la cursul aderarii Rom la UE) in acea perioada. Trebuia sa ma inscriu ca platitor de TVA? Acel contabil la vremea aceea a spus ca nu, motivele nu le mai retin exact (ceva cu prestari servicii in cadrul UE).

Multumesc
Răspuns la discuția Infiintare PFA servicii IT
"Vi se va da doar un cod caen pentru acel pfa." Asta se intampla la infiintarea oricarei forme juridice. Ce ati vrut de fapt sa spuneti?

Sotia a terminat Administratie publica - ASE. I se accepta diploma de licenta pentru infiintarea PFA cu care sa poata presta servicii de consultanta IT?
Buna ziua,

M-ar interesa o solutie pentru ca sotia mea sa-si poata infiinta un PFA norma de venit neplatitor de TVA, pentru a executa servicii de consultanta IT, dar nu a terminat o facultate de profil sau nu are nici un curs in acest sens.

Aceasta conditie pt infiintarea unui PFA - servicii IT este valabila doar pentru alegerea activitatii principale a firmei sau poate avea ca activitate principala orice, dar la activitati secundare sa intre 6202 - Acitivtati de consuiltanta de exemplu?

Multumesc
Da e o confuzie... cand m-am referit la intelegere amiabila nu vorbeam de fapt de RCA si la sensul propriu zis de intelegere.

Legat de intelegere acum, ma intereseaza care este GARANTIA ca eu nu dau niste bani si ma trezesc ca maine de ex se duce si face plangere sau alte treburi. Daca tot dau vreau sa fiu sigur ca partea vatamata se opreste aici si dosarul poate fi inchis fara alte pretentii de orice fel.

Domnul avocat Petre a sugerat o cale. Aceasta imi ofera garantia ca nu va mai avea pretentii? Legat de partea materiala (daune in instanta) sunt acoperit total de RCA. Aceasta parte ma intereseaza mai putin.

Ce ma intereseaza este ca dosarul de la politie sa se inchida cu maxim o amenda contraventionala sau suspendare de permis. NIMIC PE PARTEA PENALA.

Impacarea partilor inlatura raspunderea penala pentru vatamare corporala din culpa (<60 zile => NU E GRAVA) spune CODUL PENAL art 184 alineatul 5. Eu ma incadrez la ART 184 alineatul 1 (1 - 3 luni sau amenda)

CARE ESTE ACEASTA PROCEDURA DE IMPACARE???!!!
Buna ziua.sunt vinovat de producerea unui accident de circulatie . Am 2 intrebari la dvs:
1 la politie in procesul verbal in pagina martori politistul a barat rubricile cu martorii. In declaratie am spus ca a fost un martor. Martorul a dat declaratie si el. Procesul verbal e semnat pe toate paginile de martor si partea vatamata. Eu am semnat pe toate paginile cu exceptie pagina de martori motivul fiind lipsa datelor martorului in acea pagina si refuzul politistului de a face un nou proces verbal. Ce pot face in acest caz pt a fi luat si acel martor in considerare. E viciu de procedura in instanta?
2. In cazul in care partea vatamata in accident (14 zile ingrijiri medicale - NU DE LA INML) nu a depus plangere penala sau de orice fel iar eu m am inteles cu aceasta amiabil, ce act / pas pot face si in ce imprejurari pentru ca victima sa nu se razgandeasca mai apoi si sa ceara alti bani sau sa continue sa imi faca zile fripte?

Multumesc
Va multumesc pentru raspunsuri... Se pare ca problema s-a rezolvat: stramtorati fiind cand le-am zis ca este singurul lucru pe care nu il negociez, au acceptat sa treaca netul pe contract. Se pare ca legea nu impune ce tip de salariu sa fie trecut pe contract (brut sau net).
Eu am negociat netul cu ei, vreau sa imi fie trecut netul acolo si nu ma intereseaza cum si ce fac ei la ei in contabilitate si daca dau taxe mai mari sau mai mici... Pe mine ma intereseaza, indiferent ce s-ar intampla netul sa ramana acelasi...

Intrebarea era daca e vreo lege care impiedica trecerea NETULUI in CIM