avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate iclaudiaisabela

Activitate iclaudiaisabela

Buna ziua,

O matusa a cumparat o casa + teren inainte prin anii 70 doar cu un act de mana.
In anul 1993 a vrut sa faca actele legal si in urma uni proces cu vanzatorul avem o hotarare judecatoreasca definitiva (cu drept de recurs 15 zile) asupra dreptului de proprietate a casei. Actul a ost inmanat proprietarilor dupa ce a trecut termenul de 15 zile.
Totodata actele au fost transcrise in 1994.

Acum dupa decesul matusii si a sotului intampinam probleme notariale deoarece pe hotatrarea din 1993 nu scrie si irevocabila.

Puteti sa imi spuneti ce am putea face in aceasta situatie? Care sunt pasii de urmat ca o hotarare judecatoreasca sa devina si irevocabila? Si sa scrie acest lucru in acte deoarece aceasta este cerinta notarilor.

Multumesc mult.
Locuiesc intr-un bloc cu Demisol, P, ET 1 + Pod.
La demisol exista o garsoniera al carui geam da fix in aleea de acces in bloc.
Cand intram in bloc, mergem pe alee aproximativ 20 metrii avand gard pe stanga si pe dreapta (dupa gard gradina blocului) iar in fata geamul vecinei. Cand ne apropiem de geam facem dreapta unde sunt scarile pentru a intra in bloc.

De curand fiul proprietarei a montat pe acel geam o camera de filmat.
Camera este indreptata spre alee. Poate filma doar persoanele care intra si ies din bloc si masinile care trec pe strada la capatul aleei.

Este legal? Este legal ca un vecin sa ne filmeze cand intram si cand iesim din bloc? Sa ne stie exact programul?



Detin un apartament (unde momentan nu sta nimeni dar voi sta de la vara eu cu sotul) intr-un bloc tip vila de 12 apartament (6 pe scara). In celelalte apartamente stau doar pensionare peste 75 ani (care sunt toata ziua acasa).

Problema este legata de ziua si ora platii intretinerii precum si de listele care ar trebuii afisate.

Exista 2 variante: ori nu afiseaza deloc foile si se prezinta intre data de 10 si 15 cand vrea el pe la pranz sa stranga banii sau le afizeaza in aceasta perioada dar nu specifica ziua si ora cand strange banii (poate sa vina peste cateva ore, sau a doua zi, sau cand are timp dansul). Luna trecuta le-a afisat dimineata, la pranz a strans banii si a luat si foile.

Eu i-am explicat ca daca nu anunta din timp nu o sa putem sa platim si ca la pranz noi suntem la servciu dar nu il intereseaza.
Pana acum am lasat banii pe la vecine, dar fiind in varsta le e frica sa nu se incurce in bani.

Ce putem face? Exista vreo lege in acest sens?

Deasemenea mai am o intrebare legata de renovare. Vrem sa ne apucam sa renovam acest apartament. O sa punem apometre (unii au in bloc, altii nu) dar pana ajungem sa le punem care ar fi cota din comun care va trebuii sa o platim pe perioda renovarilor? Si ce utilitati mai platim si in ce procent (in cazul in care doar se va renova, fara a locuii nimeni).


Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Cand aveam 12 ani, matusa tatalui mi-a facut un testament (bunuri mobile si imobile) cu clauza de ingrijire.
Matusa respectiva este vaduva, nu are copii si de la sora are 1 nepot (tata) iar de la frate 5 nepoti.

In testamentul facut la notariat, singurele mele date de indentificare sunt numele (cel dinainte de casatorie) si adresa mea veche (adresa unde stateam la varsta aceea, si adresa pe care am avut si primul buletin). Mai este specificat "las nepoatei de la sora" (avand o singura sora care are un singur fiu care ma are doar pe mine).

Este valabil? Intrucat nu apare CNP (este facut acum 20 ani). Poate fi atacat de ceilati nepoti (daca noi am respactat clauza si am ingrijit-o si o ingrijim)?

Va multumesc.