avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters195112

Activitate ContSters195112

Răspuns la discuția Raspunderea administratorului
am citit in legea 270 ca administratorul raspunde contraventional pentru neindeplinirea corespunzatoare a atributiilor ce ii revin. unde trebuie depusa plangerea impotriva lui?
buna ziua,
am si eu o problema foarte grava.
am fost intr-un concediu de cateva zile iar cand am revenit cu sotul acasa m-am trezit cu casa inundata cu apa venita din canalizare.
cu o zi inainte de intoarcerea noastra acasa s-a infundat canalizarea, conducta principala iar apa a inceput sa iasa in apartamentele de la parterul blocului.
vecinii au sunat la urgente apa si canal iar acestia au venit dupa 4 ore. in acest timp alti vecini s-au mobilizat si au inceput sa desfunde canalul. in tot acest timp administratorul blocului nu putea fi contactat avand telefonul inchis, iar presedintele de bloc a afirmat ca el nu are ce face.
in seara zilei in care am revenit acasa am constat ca tot parchetul meu era inundat, sub el aveam mai mult de 4 cm de apa, mobila deja incepea sa imi crape, nu mai aveam curent electric iar toate covoarele erau imbibate de apa. in seara acelei zilei dupa ora 9 am reusit sa luam legatura cu administratorul care mi-a spus ca e vina noastra pentru tot ce s-a intamplat.
tot de la el am aflat ca in cursul saptamanii precedente acestei catastrofe, a fost chemat un echipaj de la regia de apa si canal care a efectuat lucrari de desfundare si mentenanta, dar dansul nu a putut fi de fata la aceste lucrari. mai mult presedintele de bloc nici nu stia de astfel de lucrari. contactat telefonic de echipajul de la apa si canal administratorul nu a vrut sa se deplaseze la fata locului sa constate daca s-a facut ceva si nici sa preia lucrarea, le-a spus muncitorilor "sa vorbeasca cu cineva de pe langa bloc".
intrebarea mea e ce as putea face impotriva celor doi, administrator si presedinte de bloc, pentru a-mi atenua din prejudiciu. noi la momentul de fata ne-am mutat la prieteni pentru ca tot ce era in casa a fost inundat, parchetul a fost scos din casa iar acum asteptam sa putem incepe renovarea totala a casei noastre.
am si eu o serie de intrebari.
am din anul 2006 2 amenzi contraventionale emise de ratuc iar in data de 9 ian 2013 s-a inregistrat la judecatorie cerea de chemare in judecata pentru a inlocui valoarea celor doua amenzi cu munca in folosul comunitatii. in cererea de chemare in judecata este precizat faptul ca printr-o adresa ( nu imi dau seama de cine este emisa respectiva) din 2012 eu nu detin nici un venbit si acesta este motivul inlocuirii amenzii cu munca in folosul comunitatii.
problema mea e urmatoarea: eu lucrez cu carte de munca din anul 2011, deci am venit, iar azi daca am vrut sa achit cele doua amenzi mi s-a comunicat ca ele au fost casate si nu mai am aceasta posibilitate.
ce as putea sa fac? amenzile contraventionale se prescriu in termen de 5ani, nu era prescrisa amenda dat fiind faptul ca cererea de chemare in judecata s-a inredistrat in 9 ian. 2013?
va multumesc de ajutor anticipat