avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate Cristinica84

Activitate Cristinica84

In momentul in care am hotarat sa divortez de un sot care devenise prea violent cu mine si copilul (4 ani), am depus imediat o ordonanta prezidentiala iar copilul mi-a fost incredintat pana la finalizarea divortului. I-am permis sa-l vada nu doar in cele 2 week-end-uri pe luna cand avea dreptul ci aproape de cate ori dorea. Dupa 1 luna in care a cam profitat de bunavointa mea,intr-o zi, in afara programului lui de vizita,l-am refuzat pt. ca plecam la parinti. Pe drum mi-a furat copilul din tren( a intrat in compartiment, mi l-a smuls din brate asa cum era imbracat desi era 2 ian.,in timp ce trenul se punea in miscare).Nu a patit nimic pentru ca nu primisem hotararea jud inca. Din acea zi si pana am putut sa merg cu executorul jud sa-mi i-au copilul, au trecut 2 luni (au durat procedurile jud) in care nu am stiut nimic de capilul meu. In acest timp am fost, disperata, la toate institutiile posibile, am facut plangeri la politie iar el ma suna si ma jignea in cel mai urat mod de fata cu copilul, ma ameninta, ii spunea copilului ca nu-l vreau si nu-l iubesc, iar mie ca-i face lucruri de care e in stare, uneori venea cu el in fata casei si il tinea incuiat in masina sa-l vad pe geam etc. Cand m-am dus cu executorul am luat acasa un copil care m-a rugat sa nu-l mai las la tati, un copil care vorbea ingrozitor, avea cosmaruri, nu vroia sa iasa din casa,ma intreba tot timpul daca am incuiat usa, era extrem de violent cu oricine, spunea ca o sa se omoare sau o sa-si dea foc, ca e prost si nebun etc. Cateva sedinte la psiholog au rezolvat din probleme, iar dupa atatea greseli facute de sot si dovedite de mine, am castigat custodia la divort fara precizarea progr de vizita (am inteles ca trebuie sa deschida alt proces pt vizita, nu am primit inca hot). Pana se termina totul(va face recurs), tb sa-l ia de 2 ori pe luna iar copilul e ingrozit, nu vrea sa auda de el, sa mearga la el desi am incercat sa-l conving cum am putut ca are un tata care-l iubeste. Doua ore cu tatal lui au distrus tot ce a facut psihologul in cateva sedinte.Tb sa i-l dau pt ca o plangere penala m-ar lasa fara serviciu (cel putin o perioada) si va putea castiga la recurs.
Tin sa precizez ca ma urmareste tot timpul, am fost atacata pe strada, a vrut sa-mi fure din nou copilul, este extrem de violent in limbaj si comportament.Am facut plangeri la politie, toti imi dau dreptate si cam atat.
Va rog sa-mi spuneti cui sa ma adresez si ce pot sa fac sa demonstrez ca-i face rau copilului, cum sa fac sa-l tin cat mai departe de el?(sunt de parere ca trebuie sa creasca si langa tatal lui, dar acesta din urma i-a facut prea mult rau fara sa-i pese, doar din dorinta de razbunare pe mine)
Am inaintat divort,copilul mi-a fost incredintat prin ordonanta presedentiala ,hotararea a ramas definitiva.,el mi-furat copilul si nu ma lasa sa-l vad,ma urmareste,ma ameninta,vine cu copilul la mine si-l tine blocat in masina doar ca sa-mi faca rau,stie ca sufar din cauza copiluluisi se foloseste de el,nepasandu-i ca-i face rau copilului.Am depus plangere penala ptr. nerespectarea hot. judecatoresti si am sesizat de multe ori Protectia Copilului.El a venit la prima infatisare la divort si cere custodia copilului.Am un servici foarte bun,locuiesc cu chirie dar imi permit sa ma intretin pe mine si pe copil.Vreau sa stiu ce sanse are el sa castige copilul si de ce politia nu vrea sa faca nimic?