avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate antonio30

Activitate antonio30

Răspuns la discuția DEMISIE
ANGAJATORUL e sactionat ca nu mia dat nr de inregistrare de ITM,si neregula care o are nu mi sa trecut nr adeverintei unde am lucrat inainte nu e trecuta in cartea de munca cele 2 luni,si neregula cu angajarea se ea masuri ITM.
Răspuns la discuția DEMISIE
DACA mai pot sa o dau in judecata fostul angajator sa imi recuperez drepturile.LA angajare a incalcat codul muncii ma tinut 14 zile la nergru am dovezii xerox dupa foaia de drum si protectia muncii ma trimis in deplasare firma de unde am plecat pot sa sesizez ITM mi-am dat demisia si nu mia dat nr de inregistrare la demisie pe loc.AM SCRIS mai sus neregulile care sunt adeverinta unde am lucrat la alta societate in alt domeniu nu e trecuta in cartea de munca iam dato angajatorului sa o dea ITM si ea nu e trecuta..ACEASTA firma unde am plecat e firma de paza a incalcat si codul muncii si legea 333/2003 si contractul a fost incalcat la angajare in zii de salariu nu se dadea fluturas e ilegal ce sa facut sesizez ITM sau cind imi iau salariul ii reclam din nou.
MI-AM dat demisia si mia zis sa stau pina la sfirsitul lunii aprilie apoi am lucrat 2 zile si mi-au zis sa merg acasa.NU mia dat nr de inregistrare la demisie,pe timpul angajarii mia incalcat contractul de munca,ore suplimentare la negru,fara fluturas la mina.la angajare ma tinut 14 zile la negru apoi mia facut angajarea am dovezii xerox dupa cum ma tinut la negru.eu mam angajat a 2 oara la firma care mi-am dat demisia inainte lucrasem la o firma in alt domeniu si mii sa dat o adeverinta si nu este trecuta in cartea de munca am dat-o angajatorului dar cred ca nu a dat-o la ITM ca am plecat pot sa ii dau in judecata firma sa imi cer drepturile si ca au nereguli ma ajutati:">
Discuție DEMISIE
CIND ITI DEPUI DEMISIA NU ESTI OBLIGAT SA II STAI 15 ZILE IN PREAVIZ DAR EU AM STAT 2 ZILE SI MIA SPUS A GASIT INLOCUITOR ANGAJATORUL MAU INCURCAT.NU MIA DAT NR DE INREGISTRARE LA DEMISIE IAM RECLAMAT LA ITM TULCEA.CONTRACTUL MEU A FOST INCALCAT DE LA ANGAJARE,FARA FLUTURAS LA MINA NU MIA DAT,ORE SUPLIMENTARE LA NEGRU PLATITE,AM STAT 14 ZILE LA NEGRU APOI MIA FACUT ANGAJAREA AM ACESTE DOVEZII COPII XEROX.AM LUCRAT INAINTE LA O SOCIETATE SI FIRMA A INTRAT IN FALIMENT SI ITM GALATI MIA DAT O ADEVERINTA CU ZILELE LUCRATE LA ACEASTA SOCIETATE SI SA O DAU FIRMEI UNDE LUCREZ. MAM ANGAJAT A 2 OARA LA FIRMA UNDE AM RECLAMAT-O LA ITM TULCEA.SI NR ADEVERINTEI NU ESTE TRECUTA IN CARTEA DE MUNCA.POT SA DAU IN JUDECATA FIRMA UNDE AM DEMISIONAT.CE POT FACE MA PUTE-TI AJUTA