avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate larisaalina

Activitate larisaalina

Va rog mult sa ma ajutati.
Am urmatoarea situatie:un angajat care a avut 10 zile lucratoare de concediu medical in luna ianuarie 2012. A fost angajatul nostru din 2010. Anul trecut in 2011 a lucrat integral lunile ianuarie, februarie si martie.In aprilie a lucrat 2 zile, dupa care a avut concediu medical pana in 15 septembrie, cand a primit decizie de incapacitate de munca. In 16 septembrie am desfacut contractul de munca. In 12.12.2011 l-am angajat din nou cu 4 ore/zi (avand pensie de invaliditate grad 3).
Prima pensie a primit-o in luna ianuarie 2012. Intrebarea mea este: cum se calculeaza indemnizatia de concediu medical?
Răspuns la discuția declaratia 392
Da. Veniturile obtinute reprezinta cifra de afaceri (contul 704). Intrebarea era daca depun doua declaratii 392 A, respectiv 392 B pentru anul 2011, intrucat a fost in acelasi an si platitoare si neplatitoare de tva. A facturat in ambele perioade.
Discuție declaratia 392
Am o nelamurire. O societate comerciala a fost in 2011 5 luni neplatitoare de tva si 7 platitoare de tva (prin optiune). Cifra de afaceri realizata este sub 35.000 euro. A realizat venituri in ambele perioade.
Cel fel de declaratie 392 trebuie depusa?
Răspuns la discuția factura reparatie casco
Si in declaratia 394 nu o declar?
Am urmatoarea problema: s-a reparat o masina a societatii pe casco.
Firma care a efectuat reparatia a emis factura pe soc. noastra, dar originalul a fost trimis la soc. de asigurari. Am solicitat o copie. Acum, nu sunt inca lamurita ce inregistrari contabile trebuie sa fac, pt. ca am vazut mai multe variante.
varianta 1:
% = 401 1.240
628 1.000
4426 240

401 = 758.1 1.240

varianta 2(fara evidentierea tva):
628 = 401 1.240
461 = 758 1.240
401 = 461 1.240
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale
M-am lamurit. Inregistrari contabile nu sunt necesare, intrucat este o tranzactie intre persoane fizice, iar calculul: (3.000 - 240)/0.84=3.286 *16% = 526 este corect.
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale
Multumesc frumos pt. raspunsul prompt. Ma puteti ajuta si cu inregistrarile contabile?
Răspuns la discuția Cesiune parti sociale
Am sunat la Finante si mi s-a spus ca trebuie sa recalculez o suma bruta, intrucat pe contractul de cesiune s-a trecut suma de 3.000 lei, bani pe care asoc. 3 i-a primit integral si se considera suma neta. Atunci ar trebui sa calculez: (3.000 - 240) : 0.84 = 3.286 * 16% = 526 ?
Deasemenea nu stiu inregistrarile contabile necesare.
Multumesc frumos de ajutor.
Am o nelamurire. Un SRL cu 3 asociati persoane fizice romane. Capitalul social = 1.000 lei ( 100 parti sociale * 10 lei ).
Asociatul 1 si 2 detin 38 parti sociale.
Asociatul 3 detine 24 parti sociale.
Asociatul 3 se retrage si cedeaza partile sociale: 12 la asoc. 1 si 12 la asoc. 2.
In contractul de cesiune s-a trecut la valoarea cesiunii suma de 3.000 lei, suma care a si fost achitata de cei doi asociati care raman. Rezulta ca cele 24 parti sociale au fost cumparate la valoarea de 125 lei fiecare. Am inteles ca cei 2 asoc. care raman trebuie sa plateasca impozit de 16%. Dar nu stiu la ce suma sa aplic procentul de 16%. Ma puteti ajuta? Multumesc frumos.
Cererea de recuperare se poate depune in 90 de zile. Dosarul trebuie sa contina (la Timisoara):
- cerere pt. fiecare luna separat
- certificat de atestare fiscala
- fisa pe platitor pt. concedii si indemnizatii " bifata si punctata"
- certificatele medicale
- copie certificate initiale.
Daca au trecut cele 90 zile banii se pierd, adica nu mai poti face nici cerere de recuperare si nici compensare cu lunile urmatoare.
Explicatia pe care am primit-o a fost ca " e recesiune".