avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 393 soluții astăzi
Forum Activitate leriutza

Activitate leriutza

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Buna ,ma poate ajuta cineva cu ...Drepturile reale . autor Corneliu Barsan ?
Multumesc!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Va multumesc mult ,spor si voua!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Buna ziua ...din ce manual invatati executarea silita la procedura civila?....multumesc ...spor
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
multumesc mult ,Luiza ...
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Buna,ma puteti ajuta cu o posibila tematica ptr. examenul din 8 oct.?...multumesc anticipat...
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
dcp a scris:

maxj a scris:

Buna ziua !

Vreau sa va intreb pentru cei care au citit hotararea 357/2012 daca ceea ce am inteles eu din ea ati inteles si voi la fel sau e altfel de cat am inteles eu :

1 - In etapa a doua se va da si Organizarea -ca proba teoretica -adica cum se dadea inainte cateva subiecte dar fara spete - pentru cei care au dat anul trecut stiu ca organizarea nu sa dat in etapa a doua ?

2 - Actul juridic civil si aplicarea legii civile in timp se da din noul cod civil , restul ramane din vechiul cod civil ?

3 - Dispozitiile cuprinse in legea 71/2011 privitoare la aplicarea legii civile in timp - numai asta trebuie invatat din aceasta lege ? - oricum aici nu prea am inteles la ce se refera si va rog sa imi explicati daca ati inteles mai bine ?

3 - Vechiul cod de procedura civila va ramane sa se dea din el , dar cu modificarile aduse prin legea 71/2011 ?
Va multumesc anticipat pt raspunsurile voastre.
Spor in toate .




Imi place stilul tau de a sintetiza problema.
1. Da. Se reintroduce proba teoretica de OEPA. Cum? Zi separata? Nu stim. Anul trecut, in toaman, la oepa nu au fost decat cele 10 grile din proba eliminatorie.
2. Da. Actul juridic se da din noul cod civil, iar restul materiei, obligatiile, drepturi reale si dezmembraminte, contracte si succesiuni dupa vechiul cod.
3. E un articol al prof. Boroi pe siteul INMului, legat de aplicarea legii in timp.Intrati si il descarcati de acolo.
4. Da. Modificari majore in materia divortului, iar cateva articole abrogate.

Legat de speta aia...am un lapsus(nu un lipsus) e cu siguranta o infractiune, prevazuta intr-o lege speciala.( in linii mari speta e identica cu acea a unui sot care vrea sa isi spioneze sotia cea "preafideala" - deja m-am pronuntat asupra vinovatiei -si ii instaleaza un soft pe telefon cu ajutorul caruia spioneaza declaratiile de dragoste ale mai tanarului amant.
Bafta multa la invatat



Buna ,este sigura informatia potrivit careia actul juridic se da din noul cod iar restul materiei din vechiul cod?...multumesc
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
La penal /partea generala din ce autor invatati?.....personal mie mi/a placut Mitrache ...din ce editie invatati?....pana in toamna nu exista sanse a se introduca NCP...si atunci sa luam de la inceput toata tevatura asta de la inceput?
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Luiza ,multumesc ,spor si tie !!!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Stiti cumva cand intra in vigoare noul cod penal ?....examenul din toamna se va da din Noul cod civil?
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Sincere felicitari ptr. reusita ......sa ne mai tii la curent si pe noi cu noutatile....