avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate cioteai

Activitate cioteai

Buna ziua
Am vrea sa stim daca exista vreo cale sa putem refuzam achitarea popririlor care ne vin pentru angajati.
o zi insorita
Ioana
Vecinul meu a inceput sa construiasca in gradina lui un saivan (precizez ca el nu locuieste acolo) Intrebarea mea este daca ceea ce face este legal? am intrebat si persoana de la primarie care se ocupa cu avizul de constructii si mi-a zis ca nu are asa ceva. In consecinta rugamintea mea este sa imi spuneti daca este legal sa construiasca acel saivan in gradina si cui ma pot adresa, si in baza carei legi nu ar avea acest drept? Nu m-ar deranja daca si-ar face depozit de utilaje cum are acasa unde locuieste sau orice altceva dar mirosul de la 100 de oi nu va fi usor de suportat fiindca mai avem vecinii care au pe campul din spatele casei si totusi se simte. Va multumesc si va doresc o zi insorita
Ioana Ciotea
Răspuns la discuția pensie alimentara
da am o hotarare definitiva pr 25%. si diferenta este de 800 lei. si as dori sa stiu cum sa fac o hartie ca sa ii restitui salariatei banii in numele societatii. sau cum ar fii cel mai corect.
am o angajata care trebuie sa plateasca pensie alimentara fetitei. din greseala i-am retinut 1/3 din salar in loc de 25%. s-a observat greseala si as vrea sa o rectific. am calculat suma din diferenta si am vb cu angajata si a zis ca vrea sa o lase fetitei dar ca sa nu fie probleme as vrea sa fac si o hartie sau ceva ca sa am la mana fiindca este in proces cu fostul sot si in acest moment.


va multumesc
ioana ciotea
Discuție instanta
in Sighisoara am fost prinsa de radar cu 70 la ora si am fost incadrata la art 100 al 2 din OUG nr 195/2002 (cu viteza mai mare cu 21-30 km fata de cea legala) si i-am dat in judecata cerand anularea procesului fiindca consider ca fapta mea se incadra la art 99 al 2 din OUG 195/2002 (cu viteza mai mare cu 11-20 km fata de cea legala) . am cerut si sa se judece in lipsa mea. nu mi-a venit sentinta acasa ci la primarie prin care zice ca intimatul nu a formulat intampinare(asta nu o inteleg) si ca incadrarea este corecta specificand clar si ei ca s-a inregistrat cu aparatul radar o viteza de 70 km/h. si scrie ca e irevocabila. ce se poate face? si totusi care este incadrarea corecta

va multumesc
ioana ciotea
si eu sotul meu lucram la aceeasi firma. Eu mi-am bagat lichidarea in noiembrie anul trecut. si intrebarea mea este nu erau obligati sa imi trimita fisa fiscala prin posta? Sotul meu sofer si-a bagat lichidarea in 17 mai. ei nu prea reusesc sa ajunga in data de 10 sa isi ridice fluturasul si mai este cand nu si-l iau. Problema sta in felul urmator am primit fluturasul pe mai si am observat ca are platite doar 2 zile de concediu neefectuat. imediat am sunat sa lamurim fiindca si eu sunt referent resurse umane si folosim acelasi program. si i-am cerut fluturasii de pe ian feb mart si apr. nu vrea sa mi dea. l-am rugat si pe sotul meu sa ii ceara fiindca concediu nu si-a luat decat pe ian 2 zile. s-ar putea sa il fi trecut ei in legal cand nu au avut de lucru dar nu mi se pare logic si nici nu cred ca e voie fiindca angajatul trebuie sa isi faca foaie prin care solicita concediu. daca ar fi inregula sa imi dea fluturasii sa vad cand a fost trecut in concediu. ce pot sa ii zic. sau pot sa o dau la itm ?

va multumesc
ioana ciotea
nu avem administrator si nici asociatie de proprietari. intrebarea era daca am vreo sansa sa castig. si cum ar trebui sa procedez fara avocat sau cum ?!?
Va multumesc si astept un raspuns
masina a fost parcata in spatele blocului si in aceasta dimineata cand am vrut sa imi deschid masina a cazut din acoperisul vecinului doua caramizi si mi-a spart farul parbrizul si mi-a lovit capota si aripa. am fost la politie si nu am rezolvat decat sa constate si sa imi dea aviz de reparatie. si la primarie doar am facut cerere sa ii someze sa isi repare acoperisul. Tin sa precizez ca e singurul din bloc care foloseste hornul fiindca restul avem gaz si nu avem nici administrator. intrebarea e daca il dau in judecata am sanse sa castig

va multumesc
Ioana Ciotea
o nagajata revenita din matern pe care am concediato cu preaviz de 20 zile cu 4 ore din motiv ca s-a restructurat postul in ultima zi de preaviz adica azi ne-a adus o cerere prin care cere
-salariul compensatoriu aferent concedierii din motive ce nu tin de persoana ei
-salariul compensatoriu aferent nasterii copilului nascut la 08.03.2010.
intrebarea mea este daca suntem obligati sa i le dam?

Va multumesc
Ioana Ciotea
Am o angajata care a fost incadrata ca si inginera si a fost in matern. in data de 9 ar trebui sa se intoarca dar in locul ei am luat alta pers in noiembrie. Prima data am chemato pe ea dar a zis ca nu poate sa se intoarca. Acum si-a facut cerere cum ca vrea sa se intoarca dar nu o mai vrem noi. In ce conditii o pot lasa acasa? O iau o zi dupa care ii spun ca s-a restructurat postul si ii dau preaviz sau cum?

Mersi
Ioana Ciotea