Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Obligativitatea unei firme de a infiinta poprire ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Obligativitatea unei firme de a infiinta poprire pentru un angajat

Buna ziua
Am vrea sa stim daca exista vreo cale sa putem refuzam achitarea popririlor care ne vin pentru angajati.
o zi insorita
Ioana
Din pacate, nu. Conform art. 786 NCPC, orice tert poprit are obligatia (sub orice sanctiune care decurge din legile valabile) sa consemneze sumele indisponibilizate conform notificarilor, in termen de 5 zile de la scadenta acestora (pentru bunurile viitoare) si in termen de 5 zile de la comunicarea popririi, pentru bunurile scadente.
Daca nu va supuneti, se valideaza poprirea si veti plati creditorilor angajatilor dvs din banii societatii (Art 789(4) NCPC), prin aceeasi hotarare va poate si amenda cu suma cuprinsa intre 2 mii si 10 mii lei ( art 789 (9) )