avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate corina achim

Activitate corina achim

buna ziua. as dori sa aflu cam cat ar costa procesul pentru stabilirea pensiei alimentare a minorului, stabilirea domiciliului si stabilirea autoritatii exclusive. toate sunt impreuna ? si cam in cat timp se solutioneaza o astfel de cauza (tatal fiind plecat in strainatate si nu poata fi gasit) va multumesc.


[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieti exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Buna ziua. Ma aflu in urmatoarea situatie: am un copil de un an si 4 luni care este pe numele tatalui lui.eu nu sunt casatorita cu tatal copilului si nici nu am fost, de un an el a plecat in strainatate si nu a contribuit cu nimic la cresterea copilului, a dat doar cateva telefoane cu promisiuni si atat. De unde sa incep daca vreau sa obtin pensie alimentara pentru copil sau sa il responsabilizez cumva. El a vrut acest copil dar ulterior nu ne-am mai inteles. Nici el nu este casatorit. As vrea sa apar drepturile copilului meu. Va multumesc,
VA ROG SA IMI SPUNETI DACA CUNOASTETI, CUM AS PUTEA SAU UNDE AS PUTEA CONSULTA LEGISLATIA DIN GRECIA PRIVIND CONDITIILE DE OBTINERE A UNEI AUTORIZATII DE PRODUCERE SI COMERCIALIZARE A PRODUSELOR DECORATIVE, PICTURA, ACCESORII. ORI DACA CUNOASTETI UN NUMAR DE TELEFON AL UNEI PERSOANE, AVOCAT ROMAN CARE E IN GRECIA( ROMANIA) SI CUNOASTE LEGISLATIA IN DOMENIUL ACESTA. NU STIU UNDE AS PUTEA CONSULTA LEGISLATIA DIN GRECIA TRADUSA IN ROMANA, DACA EXISTA ASA CEVA. AM GASIT FOARTE VAG PE INTERNET.VA MULTUMESC.
Discuție legislatie ue
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare. Daca ma inregistrez in Romania ca pfa pt a putea confectiona obiecte decorative si a le comercializa, pot face aceasta si in ue? mai precis in Grecia? trebuie sa ma inregistrez acolo? sau sa imi traduc actele?. Cum as putea obtine autorizarea pt Grecia? Va multumesc.
Discuție succesiune
Va rog sa imi raspundeti la urmatoarea intrebare: care sunt pasii de urmat pentru a intra in dreptul meu de succesiune in urma decesului tatalui meu care a avut loc acum 9 ani. mentionez ca mama traieste si am si o sora. as vrea sa stiu ce drepturi am, si de ce termen este vorba ceva de 6 luni de la deces. Nu mai pot cere acum partea mea? sau e vorba de altceva? va multumesc.
Discuție penitenciar
am cunoscut o persoana care e executat o pedeapsa privativa de libertate. unde as putea verifica sentinta acestei persoane si infractiunea pe care a comis-o, pentru a putea cunoaste situatia reala, fara ca acea persoana sa stie ca eu m-am interesat de acest aspect. as vrea sa vad daca pot sa ii ofer mai multa incredere. multumesc.