avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate nut

Activitate nut

Cred ca cel mai bine ar fi sa apelati la serviciile unui mediator.Acesta va va sprijinii sa gasiti de comun acord cu reclamanta o solutie acceptata de ambele parti,iar in baza acordului de mediere,reclamanta sa-si retraga plangerea..Prin instanta nu cred ca veti avea sorti de izbanda.
Va rog sa ma sprijiniti cu un raspuns in a elucida urmatoarea situatie:
O familie care are in intetinere un copil de 15 ani cu handicap accenuat ce drepturi are? Mentionez ca pana in 2002 copilul a fost incadrat la gradul de handicap mediu,iar din 2007 s-a stabilit gradul de handicap ACCENTUAT.De problemele copilului se ocupa in general mama,dar este si angajata.
Care sunt actele normative care reglementeaza eventualele drepturi?
Daca aceste drepturi pot fi solicitate si pentru perioada anterioara,respectiv din anul 2007.
Va multumesc
Buna ziua,
Va rog sa ma sprijiniti cu informatii in urmatoare situatie:
Am implinit varsta de 61 de ani,am stagiul complet de cotizare(peste 35 de ani).In prezent nu sunt angajat,dar sunt persoana fizica autorizata.
In aceste conditii pot solicita pensie anticipata partial.Ca persoana fizica autorizata am obligatia de a ma asigura in sistemul public de pensii.
Va multumesc.
Buna seara,
Sunt casatorit de 20 de ani si avem o fetita de 16 ani.In urma unor imprejurari nefericite am ajuns la concluzia ca trebuie sa divortam.Am hotarat impreuna cu sotia ca cel mai bine ar fii sa ne despartim cu acordul partilor.Avem rugamintea,daca cineva ne poate ajuta cu un Model de Cerere de divort la instanta, cu acordul patilor in conditiile noului Cod civil.
Va multumim pentru sprijinul acordat.
In situatia unui divort+partaj, cu un copil minor de 15 ani.
Partile au apelat la un mediator s-au inteles si au ajuns la un acord in cea ce priveste desfacerea casatoriei sub toate aspectele ce deriva din aceasta actiune,atat in privinta numelui,planul parental,pensia alimentara,domiciliul copilului,etc.
Deasemenea s-a ajuns la un acord si in cea ce priveste partajul,dar parintele care paraseste domiciliul,doreste introducerea unei clauze in continutul acordului prin care cedeaza copilului cota parte ce-i revine din locuinta.
Intrebarea care se pune este:Cum ar trebuii sa fie formulata o astfel de clauza,in Acordul de mediere si care ar fii temeiul legal,astfel incat instanta sa se pronunte in hotararea pe care o va da, ca aceasta cota parte de locuinta sa fie trecuta direct in proprietatea copilului,in baza careia sa se poata face publicitatea imobiliara, respectiv inscrierea in Cartea funciara a dreptului de proprietate a copilului,fara sa mai fie nevoie de alte acte intre parinte si copil,cum ar fii de exemplu donatia,act de vinzare-cumparare,etc
Va multumesc..
In urma unui accident de circulatie de la inceputul acestui an care sa soldat cu vatamarea corporala a uneia dintre parti,si care a primit Certificat medico legal de 45-50 de zile. In urma cercetarilor facute de politie sa stabilit ca nu victima se face responsabila de producerea accidentului,responsabil pentru producerea accidentului fiind conducatorul auto a celuilalt autoturism.Mentionez ca victima urmeaza sa mai faca unele operatii pentru restabilirea sanatatii care ia fot afectata in urma accidentului.Pentru a nu se ajunge in situatia de a se mai adauga zile de inrijire medicala la cele deja primite si pentru a se stige conflictul partile au apelat la un mediator unde sau inteles si sa inchiat un acord in acest sens,stabilindu-se o suma de bani despagubire si un grafic de plata.Dupa toate acestea vinovatul s-a indreptat cu o cerere la asigurator pentru ai acoperii suma cu care s-a obligat sa o plateasca victimei.
Intrebare?
IN ce conditii si care este temeiul legal pentru o astfel de cerere,avand in vedere situatia descrisa mai sus.
Va multumesc.
Am un litigiu privind desfacerea contractului individual de munca inregistrat in august 2009.Am fost incadrat ca director la o intitutie autonoma(bugetara)centrala in urma unui examen in 2002 cu contract individual de munca.In urma unor sesizari,dar fara indeplinirea conditiilor inpuse de codul muncii cu privire la aplicarea sanctiunilor disciplinare mi sa desfacut contractul individual de munca in iulie 2009.Inpotriva ordinului de desfacere a contractului de munca am facut contestatie la Tribunal sectia civila.Tribunalul a inregistrat Contestatia la sectia de contencios.In urma probelor ce le-am adus dosarul a fost transpus la sectia civila Litigii de munca de unde am primit o sentinta nefavorabila si inpotriva careai am promovat recurs.Recursul,din nou a fost inregistrat la sectia de contencios si care din nou a transpus dosarul la sectia civila Conflite de munca la Curtea de Apel.Curtea de Apel a pronuntat o decizie prin care a casat in totalitate Sentinta Tribunalului si a trimis-o spre solutionare in jurisdictie de contencios administrativ,cu toate ca la ridicarea exceptiei am depus la dosar practica judiciara data de Inalta Curte in care in cazuri similare a dispus judecarea acestor spete la sectiile conflictelor de munca.Intrebarea este ,daca in aceasta situatie se mai pune problema indeplinirii procedurii prealabile inpuse de Legea contenciosului Administrativ.
Va multumesc.
Ce declaratii fiscale sun obligate Asociatiile non profit sa depuna la Finante?
Asociatia isi conduce evidenta financiar-contabila in partida simpla.