avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Activitate fabridiana

Activitate fabridiana

Eu, tocmai asta nu înțeleg. Agenția a programat o întâlnire la un birou mediator P.G fără să mă consulte pe mine ca și cumpărător. Doamna P.G de la acest birou spune că este notar dar eu nu o regăsesc pe listele notarilor din localitate. Am dreptul să merg cu vânzătorul la ce notar doresc eu?
Se poate încheia un contract de vanzare cumpărare a unui apartament doar la mediator? Este legal? Sau trebuie sa merg direct la notar?
Răspuns la discuția revizuirea partajului in instanta
asta inseamna ca apartamentul a ramas in continuare in proprietatea ambilor??
In urma divortului parintilor mei,in 1985,in 1986 mama mea l-a dat in judecata ptr partaj.Hotararea de partaj este urmatoarea:exact ce scrie
"Pe rol judecarea actiunii civile de fata.
La apel se prezinta partile personal.
Procedura completa.
Dupa referatul cauzei ,partile depun la dosar o tranzactie solicitand ca instanta sa o consfiinteasca si sa dea o hotarire de expedient.
INSTANTA
Prin cererea inregistrata la 1 oct reclamanta M.V a chemat in judecata pe paratul M.c prin sentinta civila sa se dispuna partajarea bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei,precum si partajarea apartamentului proprietate personala comuna
In motivarea cererii se arata ca prin sentinta civila nr 1111|1985 a judecatoriei s-a desfacut casatoria dintre parti.
"In sedinta publica de azi partile depun la dosar o tranzactie care exprima invoiala lor,solicitand instantei sa pronunte o hatarire de expedient.
pentru aceste motive in numele legii hotaraste:
admite actiunea reclamantei M.V din localitatea...adresa X impotriva paratului M.C din acelasi domiciliu.
consfiinteste invoiala partilor care are urmatorul continut."Tranzactie.Subsemnata M.V si M.C cu domiciliul... am facut intelegerea cu partajul dupa cum urmeaza:
M.V mobila...covoare...,BANI 16.500,REPREZENTAND BANI PE LOCUINTA.
M.V mobila,aragaz....bunuri materiale.

urmeaza semnaturile raclamanta mv cu BI seria..si paratul mc.
Definitiva pronuntata in sedinta publica azi ...

datorita faptului ca nu este clar cui i-a ramas apartam(restul ratelor pana in 1995)au fost oprite pe salariu tatalui meu.
la achitarea creditului facut prin CEC el nu s-a dus sa obtina adeverinta de plata integrala a acestuia.
daca merg si iau aceasta adeverinta pot dovedi ca apartamentul i-a ramas lui fiind singurul proprietar??sau trebuie mers in instanta sub motivul ca hotararea de partaj facuta la vremea respectiva nu lamureste clar pe care locuinta i s-au dat banii si cui i-a ramas locuinta??
la vremea aceea nu puteai avea 2 locuinta proprietate personala iar atunci cand au facut contractul de imprumut de la CEC ptr apartm,in contract scrie ca sotii nu mai au alta locuinta.
va multumesc si ma scuz ca va stresez cu acest subiect dar noptile mele au devenit albe
nu mai scrie nimic..urmeaza semnaturile si stampilele de la grefier,judecator...nu stiu daca in instanta un avocat ar putea sa o scoata la capat in asa fel incit mama sa nu mai fie coproprietar.scrie doar ca a primit bani pe locuinta si atat. probabil la vremea aceea nu se facea atentie la fiecare virgula si-uite asa dupa 26 de ani se poate intoarce cu drepturi depline.
nu am gasit nici un act de achitare totala a imprumutului,acesta fiifnd facut in 1976 pe 20 de ani,de platit catre CEC.I s-au oprit din salariu toate retele.daca merg sa iau de la CEC adeverinta ptr plata integrala a apartam ,are valoare.pana acum impozitul pe locunta a venit pe numele ambilor parinti.tata nu s-a dus la vremea respectiva sa o radieze din acte.va multumesc
MUltumesc de raspuns ,dar.."In sedinta publica de azi partile depun la dosar o tranzactie care exprima invoiala lor,solicitand instantei sa pronunte o hatarire de expedient.
pentru aceste motive in numele legii hotaraste:
admite actiunea reclamantei M.V din localitatea...adresa X impotriva paratului M.C din acelasi domiciliu.
consfiinteste invoiala partilor care are urmatorul continut."Tranzactie.Subsemnata M.V si M.C cu domiciliul... am facut intelegerea cu partajul dupa cum urmeaza:
M.V mobila...covoare...,BANI 16.500,REPREZENTAND BANI PE LOCUINTA.
M.V mobila,aragaz....bunuri materiale.

urmeaza semnaturile raclamanta mv cu BI seria..si paratul mc.
Definitiva pronuntata in sedinta publica azi ...


atat si nimic mai mult nu scrie in hotararea de partaj.nu scrie negru pe alb ca apartamentul ramane in plata tatalui meu,acesta a mai platit 10 ani dupa partaj rate,pana la achitare.nu scrie ca ...instanta il OBLIGA la plata unei sulte...de asta spun ca pentru notar este nelamuritor.
am mai postat pe forum problema cu parintii mei care au facut partajul dar am ajuns la concluzia ca nu a fost redactat corect,prin urmare mama mea figureaza in contractul de imprumut ca coproprietar iar tatal meu acum nu-mi poate face act de v-c cu uzufruct.la final banuiesc ca voi ajunge cu ea in istanta;bani a luat,jumatate din ce s-a platit pana atunci ptr apartament.Am sanse ca ea ca tatal meu sa fie singurul proprietar si sa pot face cadastru si intabulare??
Partajul s-a facut de comun acord,fara executor dar s-a dat o hotarare judecatoreasca .
"Pe rol judecarea actiunii civile de fata.
La apel se prezinta partile personal.
Procedura completa.
Dupa referatul cauzei ,partile depun la dosar o tranzactie solicitand ca instanta sa o consfiinteasca si sa dea o hotarire de expedient.
INSTANTA
Prin cererea inregistrata la 1 oct reclamanta M.V a chemat in judecata pe paratul M.c prin sentinta civila sa se dispuna partajarea bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei,precum si partajarea apartamentului proprietate personala comuna
In motivarea cererii se arata ca prin sentinta civila nr 1111|1985 a judecatoriei s-a desfacut casatoria dintre parti.
"In sedinta publica de azi partile depun la dosar o tranzactie care exprima invoiala lor,solicitand instantei sa pronunte o hatarire de expedient.
pentru aceste motive in numele legii hotaraste:
admite actiunea reclamantei M.V din localitatea...adresa X impotriva paratului M.C din acelasi domiciliu.
consfiinteste invoiala partilor care are urmatorul continut."Tranzactie.Subsemnata M.V si M.C cu domiciliul... am facut intelegerea cu partajul dupa cum urmeaza:
M.V mobila...covoare...,BANI 16.500,REPREZENTAND BANI PE LOCUINTA.
M.V mobila,aragaz....bunuri materiale.

urmeaza semnaturile raclamanta mv cu BI seria..si paratul mc.
Definitiva pronuntata in sedinta publica azi ...


In anul 1976 apartam a fost luat cu contract de imprumut pe 20 ani.
In contractul de imprumut scrie "Creditul va fi rambursat de catre M.C .
- subscrisul beneficiar declar ca nu am eu cat si sotia si copii alta locuinta proprietate personala.".


L a data partajului parintii mei nu aveau alta locuinta proprietate personala iar tatal meu i-a dat mamei mele jumatate din banii pe care i-au platit pana atunci.
Ea a facut o declaratie prin care semneaza ca a primit "16.500 bani pentru locuinta proprietate personala.Declaratie de mana nesemnata la notar,doar datata si semnatura ei.
am urmatoarea problema:parintii mei au divortat in 1984.prin instanta ,la cererea mamei mele,s-a facut partajarea apartamentului proprietate personala comuna.Citez:
Dupa referatul cauzei ,partile depun la dosar o tranzactie solicitand ca instanta sa o consfiinteasca si sa dea o hotarire de expedient.
instanta
"In sedinta publica de azi partile depun la dosar o tranzactie care exprima invoiala lor,solicitand instantei sa pronunte o hatarire de expedient.
pentru aceste motive in numele legii hotaraste:
admite actiunea reclamantei M.V din localitatea...adresa X impotriva paratului M.C din acelasi domiciliu.
consfiinteste invoiala partilor care are urmatorul continut."Tranzactie.Subsemnata M.V si M.C cu domiciliul... am facut intelegerea cu partajul dupa cum urmeaza:
M.V mobila...covoare...,BANI 16.500,REPREZENTAND BANI PE LOCUINTA.
M.V mobila,aragaz....bunuri materiale.

urmeaza semnaturile raclamanta mv cu BI seria..si paratul mc.
Definitiva pronuntata in sedinta publica azi ...

Deci....tata care a ramas cu apartamentul pe care l-a achitat pana in 1996,acum vrea sa-mi faca act de v-c cu uzufruct dar notarul spune ca nu poate face cadastrul pentru ca apartamentul este si al mamei.
Hotararea asta de partaj chiar nu este valabila??scrie negru pe alb ca i s-au dat banii pe locuinta ,chiar ea a cerut in instanta partajul chiar daca nu a venit executorul acasa si l-au facut de comun acord.
Ce ar trbui sa fac???ma duc sa caut in arhive alte acte de la data partajului??notarul spune ca nu e facut bine actul partajului si trebuie sa dea ea o procura.
Mama mea este plecata din tara si nu suntem in relatii tocmai fericite.
Va rog dati-mi un sfat.Va multumesc anticipat