avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate aikon

Activitate aikon

Răspuns la discuția probleme contract revisal
Multumesc domnule Freeelis...asta am facut intre timp cat am asteptat raspunsuri pe forum.Sper sa ajute acest lucru.
Buna seara,am intentionat sa ma angajez la o firma,cand mi-au adus contractul am refuzat sa-l semnez (era o mizerie...spatii necompletate,fara detalii specifice foarte importatante),dar firma daduse deja contractul la revisal.Acum nu pot sa-mi bag nici dosarul de somaj...fiind inregistrat ca angajat de la sfarsitul lunii trecute.Unde mai pui ca in doua zile #-otrece si termenul legal de 10 zile in care pot baga dosarul pentru continuitate.Un reprezentat al firmei respective taraganeaza treaba ca sa semnez contractul si sa nu ia firma amenda pentru eroare Revisal.Ce pot face in aceasta situatie?Fac reclamatie la ITM?Alte sugestii?#-o
Buna seara as dori sa aflu care este procedura in cazul transferului unui angajat de la o S C la alta ...adica,a-ti dai demisia ori te concediaza firma actuala si apoi se fac formele de angajare ,dosar,acte pe cealalta firma?Pe mine m-ar interesa continuitatea in munca fara zile de intrerupere,tinand cont ca firma care ma preia face contract pe perioada determinata 3 luni si nu pot sti daca dupa aceste 3 luni prelungeste contractul ori va trebui sa iau intru in somaj.
Răspuns la discuția drept la ajutor de somaj ori nu?
In consecinta,eu ma transfer la firma respectiva ,stau 3 luni,ei renunta sa-mi prelungeasca contractul,iar eu am dreptul la ajutorul de somaj?Initial vroiam sa plec direct in somaj de frica sa nu raman in mijlocul iernii si fara somaj si fara serviciu stabil.Freeelis multumesc pentru raspunsul dvs promt.
Buna ziua ,situatia e urmatoarea,lucrez la o societate comerciala si dupa 1 ianuarie 2015,o parte din angajati vor fi transferati la alta firma cu acordul acestora,daca nu,acestia au posibilitatea de a li se inchide c.m.,si a deveni someri. Intrebarea este daca celor transferati li se face c.m. pe o perioada determinata 3 luni,dupa care se renunta la serviciile lor si sunt dati afara mai au acestia posibilitatea de a lua ajutor de somaj?:O
Răspuns la discuția Salariu minim 1 iulie 2014
multumesc ana-cer pentru un raspuns foarte clar .am inteles in sfarsit mecanismul de calcul al orelor de munca platite in regie.numai bine si sanatate va doresc.=D>
Răspuns la discuția Salariu minim 1 iulie 2014
multumesc foarte mult pentru raspunsul dumneavoastra freelis.si diferenta de plata la ora ?
Buna ziua as dori sa ma lamuriti cu ceva raspunsuri clare in pentru situatia urmatoare.Am primit fluturasul de salariu pe luna iulie 2014 pe care este trecut salariul de incadrare 900 ron si salariul orar de 4,89 ora .Ce relevanta are faptul ca citez" Incepand cu data de 1 iulie 2014, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 900 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168 de ore in medie pe luna in anul 2014, reprezentand 5,357 lei/ora", se mentioneaza in actul normativ".De unde diferenta la plata orara ?Este cumva in legatura cu cele 23 zile lucratoare din iulie?Mentionez ca am avut 40 ore suplimentare lucrate si plata orelor suplimentare a inceput de la 184 ore in sus si nu de la 168 ore cum stipuleaza actul normativ citat?!#-o
Buna ziua am aflat de curand ca figurez cu o datorie la Garanta Asigurari in recuperare de catre Top factoring.Mentionez ca Garanta Asigurari a acoperit o datorie in valoare de 1400 ron pe care o aveam la o anume banca,fiind asigurat de catre acea banca la momentul cand am luat creditul.As dori sa aflu daca este legal ca firma de asigurari Garanta sa-si recupereze acesti bani de la mine odata ce eu am platit in costul ratei aproape 4 ani,si asigurarea creditului.Multumiri celor ce ma ajuta cu ceva raspunsuri clare si la obiect.
Răspuns la discuția Probleme locative
Am inteles,banuiam ca asa sta treaba,un sincer multumesc ptr raspuns.