avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate SebastianP

Activitate SebastianP

Buna ziua,
Va multumesc mult pentru raspuns.
Imi puteti spune daca exista vreo situatie/caz in care eu ar trebui sa despagubesc din fonduri proprii soferul scuterului?
De ex: daunele morale, daca se constanta in instanta ca exista, sunt acoperite de catre RCA?

Cu stima.

Am intrat in intersectie pe verde. am schimbat directia de mers spre stanga. Nu am vazut un scuter venind de pe contrasens (acum din dreapta) si a rezultatul accidentul.
As avea nevoie de un raspuns cat mai urgent pentru ca in 40 de ore persoana va declaratie la politie si doresc sa imi dau seama daca sa cad la invoiala sau nu (doleantele financiare ale victimei sunt mari).
Soferul scuterului are piciorul in ghips.
Va rog sa imi spuneti, in situatia in care nu ma inteleg cu aceasta persoana si nu cadem la invoiala, respectiv depune plangere penala, ce pedeapsa pot avea (minim, cel mai important maxim). Se face cazier? In situatia in care va avea pretentii financiare, acestea vor fi acoperite de RCA?
Ambii soferi fara alcoolemie. Soferul in culpa fara antecedente rutiere de acest gen (suspendare permis, accident cu victima, etc).
Cat de mult poate dura procesul si cam cate infatisari poate sa aiba?

Va multumesc pentru ajutor.
Va multumesc pentru lamuriri.
Va multumesc pentru raspuns.
Acum, privit intr-o perspectiva de 4-5 ani.. presupun ca lucrurile se schimba.. pentru ca, contributia mea initiala va avea o pondere mica in comparatie cu ratele platite la comun, nu?
Buna ziua,

Am urmatorul caz:
- sunt casatorit de 11 luni si am un copil din casatorie;
- am un copil dintr-o relatie anterioara casatoriei, in tutela mamei sale;
- am un apartament achizitionat anterior casatoriei, prin credit ipotecar la care am platit 2 ani anterior casatoriei (pe toate documentele apar ca la data achizitiei eram necasatorit) si cele 11 luni de rate in cadrul casatoriei;
- pentru sotie am semnat un contract de comodat, eu fiind comodant si sotia comodatar, cu termen NEDETERMINAT, ale carui conditii nu au cum sa nu fie respectate de catre comodatar.

Acum, divortam si doresc sa stiu care este probabilitatea ca sotia sa pastreze copilul si apartamentul ? In conditiile in care:
- apartamentul este bun propriu si din cate stiu bun comun doar ratele platite impreuna - din contul meu;
- copilul din afara casatoriei, recunoscut, are drepturi asupra detinerilor mele - deci si asupra apartamentul.

Totodata, care este posibilitatea de a incheia acest contract de comodat (pot prin intermediul divortului)? Pe motivul divortului?

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.