avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate CRISdas

Activitate CRISdas

Buna ziua, am primit mostenire un teren de 361mp pentru care am certificat de mostenitor, insa pe acest teren exista si o constructie nefinalizata, constructie facuta in baza unei autorizatii de construire eliberata in 1994, la primarie este luata in evidenta aceasta constructie insa ea nu apare pe certificatul de mostenitor pentru ca nu este finalizata...acum vreau sa fac cadastru pentru teren si cladirea existenta insa nu stiu ce pasi trebuie sa fac,,,la notar se poate trece autorizatia de construire intr.un supliment la certificatul de mostenitor?cadastrul se poate face pentru teren si cladire chiar daca cladirea nu apare in certificatul de mostenitor?
Buna ziua, tatal meu are 361mp teren proprietate personala, 100mp teren care sunt pe numele unei societati care a fost radiata pentru nemajorare capital social in anul 2002 dar la care apar 6 asociati desi acestia au iesit din firma prin anul 1995 numai ca la registrul comertului nu s.a inregistrat acest lucru, pentru acesti 100 mp. tata plateste impozit de peste 10 ani , si mai are in curte 400mp teren de la primarie cu drept de folosinta, pentru care plateste impozit de peste 10 ani...tata a decedat acum 2 luni si am nelamuriri, daca in anexa 24 pentru deschiderea procedurii succesorale pot trece toata suprafata de teren 861 mp, daca dreptul de folosinta a unui teren se mosteneste sau ce demersuri trebuie sa fac pentru a intra in posesia acestuia sau sa am dreptul sa il folosesc in continuare...va multumesc
Discuție mostenire
Buna ziua, va rog am o nelamurire, tatal meu a decedat acum o luna, pentru succesiune sunt eu si nepoata minora care vine prin reprezentare in locul fratelui meu decedat acum 4 ani, problema este ca fratele meu avea ceva datorii la banci, stiu ca exista proces pe rol in care creditorii trebuie sa dovedeasca cine sunt mostenitorii fratelui meu , exista si niste popriri pentru sotia fratelui, vreau sa stiu daca deschid succesiunea creditorii se pot indrepta spre nepoata care vine prin reprezentare ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția cote mostenire
in cazul in care fratele meu avea credite impreuna cu sotia si acum ea are executare silita, mostenirea pe care trebuie sa o primeasca nepoata va fi urmarita de executori? nepoata ca sa poata primi cota care ii revine trebuie sa faca succesiunea si dupa fratele meu si astfel trebuie sa accepte si datoriile ?
Răspuns la discuția executare silita
imi cer scuze cred ca nu am explicat corect, mostenirea despre care vorbesc este de la tatal meu, care intre timp a decedat si el, deci mostenirea aceasta banuiesc ca se imparte intre mine fiica sa si nepoata minora ramasa de la fratele meu, deci executorii se pot indrepta spre nepoata mea? sau ea poate accepta mostenirea de la tatal meu fara sa faca succesiune dupa fratele meu?
fratele meu a luat mai multe credite pe firma la care a fost asociat unic, intre timp el a decedat... in dosarul de executare figureaza firma, fratele meu si sotia acestuia, as dori sa stiu daca sotiei fratelui meu i se poate imputa toata suma creditata si daca executorul se poate indrepta spre mostenirea pe care trebuie sa o primesca fiica minora a fratelui meu ea fiind reprezentanta a fiicei sale, va multumesc
Răspuns la discuția problema recuperare acte
In acel act aditional se schimba statutul firmei, capitalul social si obiectul de activitate si din el reiese ca domnul Y este actionar unic, ceilalti actionari au iesit din firma prin anii 93, nu stiu daca la vremea aceea modificarile la statut se inregistrau la Registrul comertului, cert este insa ca ele nu figureaza...de la notar am acest act original , ma intrebam insa daca el cand intocmeste un act aditional nu are la dosar un statut la firmei, sau daca acest act aditional se mai poate inegistra dupa ce a fost radiata firma.
Buna ziua.
Va rog daca se poate sa ma ajutati intr-o problema. In anul 1991 a fost infiintata firma x , avand 6 asociati, in 2002 firma a fost radiata datorita nemajorarii de capital social, la momentul radierii firma avea un singur asociat in schimb la Registrul comertului figureaza tot cu 6 asociati.
Problema este ca nu mai exista nici un act care sa dovedeasca ca acei asociati s.au retras din societate,toate actele firmei fiind ,,aruncate" de fosta contabila, singurul act pe care l.am gasit este un act aditional intocmit de un notar din care reiese ca dl. Y este asociat unic, as dori sa stiu daca in arhiva notarului ar putea exista vreun act care sa sustina cele scrise in actul aditional pe care l.a intocmit.Aceasta problema ma intereseaza intrucat pe firma aceasta a ramas inregistrata o suprafata de 100mp pe care nu o pot trece pe persoana fizica deoarece nu pot dovedi ca dl.Y era asociat unic la momentul radierii firmei.
Va rog daca puteti sa ma lamuriti unde ma pot adresa sa rezolv aceasta problema, va multumesc.
Discuție cote mostenire
fratele meu a decedat acum un an,a ramas sotia lui si fata lor minora, acum si tatal meu a decedat, vreau sa stiu ce cote revin fiecaruia dupa decesul tataui meu: mie, cumnatei si nepoatei, va multumesc
Tatal meu traieste in concubinaj cu o doamna de 20 de ani perioada in care nu a realizat venituri neavand loc de munca,singurul aport pe care l.a avut la un bun comun a fost din vanzarea unei garsoniere bani din care s.a cumparat o casa si o bucata de teren la tara, diferenta de bani fiind pusa de tatal meu.mentionez faptul ca tatal meu are 2 copii, respectiv eu si fratele meu amundoi avand familii, iar doamna are si ea un copil dar nu este al tatalui meu.
Toti locuim intr.o casa la oras, este o casa in constructie, fiecare avand cate o camera sau doua..... problema este ca as vrea sa ma extind si vreau sa stiu daca doamna va avea drepturi la proprietate si daca ceea ce voi construi eu va trebui sa impart cu ea sau cu fratele meu in conditiile in care tatal meu nu va face nici un act...