avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate gabira

Activitate gabira

In seara zilei de 24.02.2011 (joi) la ora 19.30 am venit la domiciliu cu masina firmei si din cauza ca era polei si pt ca nu aveam unde sa parchez in conditi de siguranta am decis sa parchez pe loc destinat pers. cu handicap.Acest loc a fost infiintat de ADP la cererea vecinei mele de palier care are o fetita cu handicap.Precizez ca vecina nu detine automobil si la ora 19.55 cind un echipaj al pol. locale aflat in patrulare sa autosesizat nu exista,pe o raza de 300m, nici un obiectiv de interes public deschis. La ora 19.50 am fost anuntat de un vecin ca pol. i-mi fotografiaza masina fapt pt care am iesit afara sa le explic pt ce am procedat asa.nu m-au inteles si mi-au cerut BI pt pv.M-am dus dupa BI si am chemat-o si pe vecina care este beneficiarul locului de parcare sa le explice si ea ca nu o deranjeaza si ca fetita ei nu mai are program la ora aceea care sa necesite acces la locul de parcare. Cu toate acestea pol mi-au intocmit pv. am declarat pe pv. ca am parcat cu acordul beneficiarului si am refuzat sa semnez pv. la intocmirea pv. nu au existat martori deoarece vecina mea intrase in casa pt ca era foarte frig afara.Dupa 5 zile am gasit in posta un plic de la pol in care se afla copia pv.si pe plic sunt urme ca a fost atasat ceva. Cind am citit pv am constatat la rubrica "contravenientul ESTE DE FATA / REFUZA / POATE lua la cunostinta continutul PV. , fapt atestat de martorul xxxxxxxxxxcu datele de identificare (martorul este un barbat care la intocmirea pv nu era de fata ), iar in pv nu se arata inprejurarile ce pot servi la aprecierea gravitatii faptei (in pv scie '' oprit si stationat cu aoto xxx cu nr xxx pe loc destinat pers. cu handicap marcat si semnalizat corespunzator pe str xxxx.
ROG pers. abilitate sa ma sfatuieasca ce trebuie sa fac deoarece nu mi se pare normal sa platesc amenda de 500 lei avind in vedere situatia expusa (conditiile meteo , ora si ziua savirsiri faptei.
va multumesc.