avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Activitate nikk2008

Activitate nikk2008

-Buna ziua , incepand cu data de 02.06.2014 , D.G.R.F.P. Bucuresti organizeaza concurs de promovare in grad profesional imediat superior celui detinut a functionarilor publici .Mentionez faptul ca sunt angajat prin concurs ,din corpul de rezerva al functionarilor publici ,de pe functia de comisar superior , la Administratia Fiscala pentru Contribuabili Mijlocii Bucuresti ,in functie cu grad inferior celui detinut,la cererea mea,respectiv inspector principal,incepand cu data de 27.01.2014.
- In perioada 21.03.1994 – 27.07.2000 am fost angajat la Garda Financiara in functia de comisar principal (avansand de la grad III, gradatia1 ,la grad II), in data de 28.07.2000 am fost numit functionar public conform Legii nr.188/1999 in functia de comisar categoria A ,clasa I,gradul 2 pana la data de 11.12.2000 , cand am fost numit in functia publica de conducere de comisar sef de divizie – comisar categoria 1,clasa I,gr.2. , pana la data de 15.07.2003 cand am fost reincadrat in functia publica de executie de comisar superior clasa I , functie ce am detinut-o pana la data de 31.10.2014.
- Avand in vedere faptul ca una din conditiile de participare la concursul de promovare este ca functionarul public sa aiba cel putin 3 ani vechime in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza (inspector principal), intrunesc aceasta conditie ?
- Buna ziua,imi puteti spune ce impozit pe venit plateste o persoana fizica neautorizata care preda deseuri reciclabile la o firma autorizata pe baza de ''adeverinta de primire si plata'' ? Am auzit ca din martie 2011 se aplica stopaj la sursa de 16% la suma primita si in cazul in care persoana respectiva declara provenienta deseurilor '' din gospodarie proprie". Imi puteti indica baza legala ?
Va multumesc anticipat.