avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana dan

Activitate iuliana dan

multumesc frumos pentru raspuns.
dar unde ma adresez pentru aceasta expertiza judiciara,din moment ce tocmai judecatorul imi cere timbrul fiscal?

multumesc
doamna avocat,primaria refuza prin Adminstratia Financiara.am fost trimisa la Adminstratia Financiara si acolo,in audienta mi s-a spus ca nu au emis niciodata asa ceva.ei emit pentru cladiri,nu pentru terenuri.terenul nu are valoare de impunere,doar cladirea are.si cladirile le avem impartite,platim impozite separate.
e vorba de iesire din indiviziune la terenul din curte.

cum sa fac totusi?
multumesc
sint in proces de partaj,pentru iesire din indiviziune.adica sintem doua surori carora parintii ne-au dat case,una linga alta si dorim sa impartim si terenul.
la primul termen solutia a fost aminare pentru plata taxe timbru.
avocatul m-a trimis la Adminstratia Financiara pentru a obtine certificat fiscal cu valoarea de impunere a terenului.
directorul Adminstratiei Financiare ,la care am fost in audienta mi-a spus ca nu da unitatea dumnealui asa ceva.i-am explicat ca imi trebuie valoarea la care este evaluat terenul,estimarea lui si mi-a spus sa caut la altii.

cine face aceasta estimare a terenului in vederea platirii de catre mine a taxelor de timbru?deci cine imi spune valoarea lui ca sa platesc taxa judiciara de timbru?

daca nu platesc pina la primul termen,eu nu pot sa-i spun judecatorului ca am banii,cit or fi ei de dat,dar nu stiu cit sa dau?adica sint nevinovata,vreau sa continue procesul,sa platesc taxa timbru dar nu stiu cit sa platesc!!!


e adevarat ca daca nu platesc taxa timbru se inchide procesul?
dar eu vreau sa o platesc,ma crede judecatorul ?ma asculta si pe mine?
multumesc