avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Activitate lidiaionescu

Activitate lidiaionescu

Răspuns la discuția Retinere vs suspendare
Dupa un accident soldat cu deces, care este procedura pentru a dispune o masura ce vizeaza permisul de conducere al conducatorului?
Concret, este vorba despre un accident rutier in urma caruia o persoana a decedat, iar soferul (cu antecedente) conduce in voie pe drumurile publice, desi a trecut un an de la accident.
Buna ziua!
As dori sa stiu daca, legal, exista diferenta intre masura RETINERII permisului auto si masura SUSPENDARII permisului auto.
daca este posibil, va rog sa-mi indicati prevederile legale care fac referire la acestea.
Va multumesc!
Răspuns la discuția taxa paza
Of!
Am solicitat in scris si am invocat Legea nr. 44/1994 privind veteranii de razboi, completata si modificata ulterior!
Parca era art. 16. lit. "e", nu retin...
Plus ca bunicul e dependent de aproape 15 ani de un insotitor!
Nu mi-au oferit niciun raspuns, macar sa fi stiut ca nu se poate altfel, dar eu cred ca e dezinteres fata de problemele oamenilor si rea vointa.:(

Răspuns la discuția taxa paza
In 2010 deja am depus o cerere pentru restituirea sumelor incasate an de an (cu respectarea termenelor de prescriptie, desigur), dar ei, nu numai ca nu au raspuns in niciun fel cererii (pentru care am nr. de inregistrare) , dar anul asta au incasat din nou banii.
Stiti... omul de la tara, simplu, are frica de Dumnezeu si de primarie...
Care ar fi calea de urmat? Sa ma adresez Prefectului?
Va multumesc!
Discuție taxa paza

Buna ziua!
Am un bunic veteran de razboi, in varsta de 93 de ani, bolnav, imobilizat. Primaria in raza careia domiciliaza i-a perceput anual, contrar prevederilor legii veteranilor de razboi, o taxa reprezentand plata pazei bunurilor si obiectivelor de interes public.
In necunostinta de cauza, membrii familiei mele au platit aceasta taxa.
Anul trecut m-am adresat in scris primariei solicitand scutirea bunicului meu de plata acelei taxe, precum si restituirea sumelor incasate nelegal, cu respectarea termenelor de prescriptie.
Nu am primit niciun raspuns si, mai mult, anul acesta i s-a cerut din nou taxa respectiva.
Cum pot rezolva aceasta problema?



Daca unei societati comerciale i s-au concesionat activitatile de amenajare si intretinere a spatiilor verzi apartinand domeniului public al localitatii, inseamna ca le are in administrare?

Ce implica dreptul de administrare a unor terenuri apartinand domeniului public?

Va multumesc!
Nu avem calorifere in bucatarii, acele tevi indeplinind acest rol.
Inteleg sa platesc, dar toata iarna (ca si in celelalte...) ele abia s-au incalzit, nici vorba sa fi degajat caldura!
Buna ziua!
De un an mi-am instalat in apartament centrala termica proprie si m-am deconectat de la sistemul centralizat.
Intrucat bucataria este traversata de doua tevi comune, mi s-a cerut sa platesc integral incalzirea acestei incaperi, desi, pe toata perioada iernii, abia s-au dezmortit ele, dar sa mai degaje caldura! Am semnalat verbal aceasta problema atat asociatiei de proprietari, cat si angajatilor societatii de termoficare, dar nu am primit lamuriri.
Practic, platesc un serviciu care nu este masurat calitativ si cantitativ.
Mai mult, acele tevi care nu-mi mai sunt de folos, ma incurca.
Pot face ceva ?
Răspuns la discuția suspendare permis conducere
Va multumesc pentru raspunsurile oferite!
Intrucat reprezint persoana decedata, pot cere informatii legate de suspendarea/anularea/alte masuri privind permisul soferului implicat in accident?
Cui sa ma adresez?
As prefera Inspectoratul Judetean, deoarece Sectia de Politie in raza careia s-a produs accidentul nu a raspuns pana acum cererilor mele scrise ce i-au fost adresate.
Răspuns la discuția suspendare permis conducere
Multumesc mult pentru raspuns!
Dar, pentru a fi sigura, fac precizarea ca nu s-a stabilit vinovatia vreuneia din parti.
Persoana decedata este un membru al familiei mele. Sunt indreptatita sa cer organelor de cercetare penala lamuriri legate de masura suspendarii/anularii permisului?
Sau as putea fi acuzata de ceva?
Am banuiala ca soferul conduce nestingherit pe drumurile publice.