avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate Andariana

Activitate Andariana

Buna,
Sunt mama (are si tata) unui minor care v-a implini in iulie varsta de 14 ani si pana atunci, (luna aceasta), cineva vrea sa ii donoeze copilului meu un imobil. Notarul m-a trimis la instanta de tutela pentru nu stiu ce hartie care spune ca inainte de schimbarea codului civil, s-ar fi putut obtine de la autoritatea tutelara-Primarie.
Despre ce este vorba si cum ar trebuie sa procedez.
Va multumesc!
As avea o nelanurire , cei de la R.A.T.B. , de obicei au reprezentant care sa se prezinte la instanta de judecata ?
Plangerea pentru abuz in serviciu poate fi formulata odata cu contestarea amenzii in aceeasi cerere de chemare in judecata ?
Stiu ca o sa trebuiasca sa introduc cererea la Judecatoria sector 2, dar dupa ce o sa primesc procesul verbal acasa , intrucat nu m-au lasat sa-l semnez. Domana care a vazut incidentul mi-a dat adresa dumneaei si nr de telefon si a spus ca o sa pastreze si biletul de R.A.T.B. , astfel o sa solicit proba cu inscrisuri si depun biletul meu si doamna sa vina cu biletul ei , si poroba cu martori
Cat despre plangerea catre R.A.T.B , nu cunosc numele acelor persoane.
Pot sa cer daune morale? astea pe langa cheltuieli de judecata.
Buna! Astazi ma aflam in trolebuzul 69 mergeam la autogara Obor , si in statie cand trebuia sa cobor au urcat controlorii care mi-au pretins biletul . Le-am spus ca il am in geanta mare si ca aici eu trebuie sa cobor , sa coboare si dumnealor sa deschid geanta sa le arat biletul . Ei nu au vrut ,m-au bruscat si m-au fortat sa raman in trolebuz, continuandu-si drumul. Am deschis geanta le-am aratat biletul si au pretins ca nu e bun , cerandu-mi sa platesc 50 ron si sa plec .Am refuzat, si am sunat la 112 sa spun ca sunt sechestrata in R.A.T.B , domnul politist spunand sa ma descurc cu domnii controlori si sa fac ce zic dumnealor . M-am vazut nevoita sa le dau buletinul intrucat daca as mai fi stat pierdeam autocarul spre Bacau, ei mi-au scris proces verbal pt amenta , si nu mi l-au dat sa-l semnez spunand ca oricum nustiu sa semnez., Mentionez ca m-au jignit . Am ajuns si am prins autocarul iar in autocar o doamna mi-a spus ca a vazut tot incidentul intrucat se afala sie a in acelasi trolebuz si ca ar dori sa se puna martora in eventualitatea unei contestatii pt amenda . Ce sanse am sa mi se anuleze amenda si sa plateasca ei chetuielile de judecata? Multumesc