avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate cardase

Activitate cardase

Răspuns la discuția Recuperare bani
Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Daca se poate, as dori sa mai stiu: exista posibilitatea sa intampin greutati daca nu am incheiat vreun contract cu aceasta societate, ci doar factura fiscala si chitanta cu care am achitat dresingul?
Va multumesc!
Discuție Recuperare bani
Buna ziua!
Am achizitionat un dresing de la o societate, pe care l-am facut la comanda. In urma discutiilor purtate cu reprezentantii societatii, obligatia lor era si de a-l monta la domiciliul meu.
Dupa terminarea acestuia l-au montat la domiciliul meu, insa usile ( pe şine), nu se potriveau perfect, adica se harjaiau in anumite pozitii si daca fortam se depreciau, motivatia lor fiind ca nu este podeaua perfecta. Au incercat sa introduca sub dresing mai multe chestii sa fie drept ( eu locuiesc la bloc si podeaua este din parchet), tot n-a fost cum trebuie dar n-am avut ce face, în fine am trecut peste toate şi-am zis , ok, o sa ne descurcam noi cumva. Am primit doar chitanta si factura, cand am achitat dresing-ul. Nu s-a intocmit niciun contract atunci cand s-a luat comanda ci doar s-a facut o schita de seful societatii. Mi s-a zis ca este in garantie 2 ani.
Acum, la 1 an dupa instalarea acestuia in apartament, usile nu se mai deschid, s-au blocat, nu ma mai pot folosi de el . Am ncercat sa protejez cat am putut dresingul sa nu-l stric, una din usi am dat-o jos iar cealalta este pe dresing dar merge cu greutate, nu se potriveste la capete, se vede ca-i stramba. Am informat reprezentantii societatii si-au trimis doi lucratori sa-l faca functional. Acestia n-au facut nimic, au dat vina tot pe podea.Nu stiu daca este atat de defecta podeaua pe cat nu este construit cum trebuie dresingul.
Ce as putea sa fac ? Reprezentanţii societăţii nu prea dau doi bani şi eu am dat 3000 lei pe dresing, ori pentru mine nu este o suma de colo. Aş putea să-i dau in judecata pentru a-mi recupera banii si sa-si ia dresingul?
As avea castig fara sa am facut vreun contract cu aceasta societate decat factura si chitanta?
Care ar fi obiectul acestei actiuni?
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un sfat, ce as putea sa fac?
Interesul meu este sa ma folosesc de dresing dar nu vad cum .
Ar putea reprezentantii societatii sa invoce faptul ca nu m-am plans prima data, la montarea acestuia?
Va multumesc pentru intelegere!#-o
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua! Bunicul meu a decedat in anul 1994 iar bunica mea in 1958. Copiii acestora, in numar de 4, nu au dezbatut succesiunea nici pana in anul 2015 dupa niciunul din parinti. Unul dintre copii este tatal meu care a locuit si locuieste in prezent in casa bunicilor, impreuna cu noi, familia lui. La notariat, nimeni nu s-a prezentat pentru a recunoaste mostenirea. Se poate intelege ca tatal meu a recunoscut mostenirea in mod tacit, locuind si ingrijind casa , platind taxele si ingrijindu-l pe bunicul, cat a fost in viata? Tatal meu vrea sa deschida succesiunea in anul 2015. Mai au dreptul si ceilalti copii la mostenire daca n-au recunoscut mostenirea si n-au mai dat nciun semn de viata, fiind stabiliti in alte localitati din tara?
Cam la cat s-ar ridica taxele notariale?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Credit ipotecar in euro
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
Buna ziua! In anul 2005 am solicitat de la banca un credit in euro pentru a-mi cumpara un apartament. Am primit creditul, cu ipoteca pe apartament. De atunci si pana in prezent, banca a modificat in permanenta dobanda in sensul ca a crescut mereu si creste in continuare. Am inteles ca acest lucru este considerat abuziv din partea bancii. Daca cunoaste cineva, ce ar trebui sa fac, care sunt textele legale care m-ar ajuta sa dau banca in judecata pentru a stopa aceasta crestere, considerata abuziva. Va multumesc!
Nu era trecuta suma in contract, contractul era de prestari servicii, iar cand a fost vorba de plata m-am pomenit cu o suma mult prea mare pentru timpul si suprafata cat a trebuit sa irig, in comparatie cu alte persoane, care au irigat de mai multe ori si suprafata mai mare si-au platit mai putin. As avea posibilitatea sa cer anularea contractului pentru faptul ca n-am semnat eu ci sotul meu, in numele meu? Sau ce as putea sa fac, in afara de-a plati?
Buna ziua!
As dori ajutorul d-stra intr-o problema juridica. Am incheiat un contract cu o firma pentru irigarea unui teren agricol. Precizez ca acest contract a fost incheiat pe numele meu cu firma respectiva si a semnat sotul meu pentru mine. Cand a fost vorba sa platesc, m-am pomenit cu o suma exorbitanta, iar alte persoane fizice au platit sume mai mici decat mine, desi au irigat de mai multe ori si aveau o suprafata mai mare de irigat. Am purtat niste discutii la sediul firmei respective, dar n-am gasit intelegere. Eu as putea sa contest suma de plata, insa aceasta este foarte mare si va trebui sa platesc o taxa de timbru foarte mare. Intrebarea mea este, daca am o alta posibilitate, eventual sa cer anularea fiindca n-am semnat eu sau ce as mai putea sa fac? Va multumesc!
Multumesc din suflet pentru mesaj! O zi minunata va doresc si La multi ani!
As dori ajutorul intr-o problema care-mi este neclara.
Am fost asociat unic la o societate comerciala SRL.care a intrat in insolventa.
La Oficiul Reg. Comertului s-a dispus inregistrarea bilantului de lichidare si raportului de lichidare. De asemenea, s-a dispus publicarea situatiei financiare finale de lichidare pe pagina de internet a ORC.Toate datoriile catre stat au fost achitate,iar imobilul societatii intrate in insolventa, in care aceasta a functionat mi-a fost atribuit mie- asociatului unic.
Nelamurirea mea consta in faptul ca nu stiu daca societatea a fost radiata sau trebuie sa o radiez eu si imobilul , care a fost al societatii sa-l inregistrez la primaria de domicilu, dupa cum mi-a comunicat de la cabinetul de insolventa.
Pot sa trec imobilul pe numele meu ca persoana fizica sau pe numele unei altei societati - cum este mai rentabil? Mai pot inregistra imobilul pe numele vechii societati, care a fost lichidata?
Nu-mi este clara notiunea asta de lichidare. Dispare cu totul societatea sau trebuie radiata? Mai exista si notiunea de dizolvare pe care nu o inteleg.
Pot parea niste intrebari puerile, dar n-am mai trecut printr-o asemenea situatie si chiar nu inteleg ce-ar trebui sa mai fac?
De la cabinetul de insolventa mi-a comunicat ca s-a finalizat totul, insa am intalnit o persoana care mi-a comunicat ca instanta de judecata trebuie sa dea o hotarare prin care sa se dispuna radierea. Chiar nu mai stiu ce sa fac.
Va rog, daca ati inteles mesajul meu, lamuriti-ma intr-un fel. Va multumesc!