avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 611 soluții astăzi
Forum Activitate agent_marius

Activitate agent_marius

Răspuns la discuția succesiune
traieste doar tatal nepoatei dar mama ei a fost sora mea si e decedata si de aceea am zis ca ea e mostenitoare dupa mama ei.Va rog sa-mi explicati ce inseamna "testament olograf"?
Discuție succesiune
cei 5 mostenitori suntem 4copii si o nepoata.Am uitat sa va mai prezint un detaliu important,eu sunt cea mai mica dintre frati si am locuit si locuiesc in prezent in apartamentul,parintilor.Tata a incheiat un act scris de mana intre mine si dansul din care rezulta ca dupa trecerea lui in nefiinta imi va acorda 1/2din apartament mie(50%),act semnat si de un martor,si insotit si de un act medical din care rezulta ca se afla in deplinatatea facultatilor mintale,astfel ar rezulta ca eu as beneficia de 50% dupa tata+(50%:5parti)10%dupa mama asta im ce priveste imobilul situat in orasul cluj.Va rog sa-mi spuneti daca actul incheiat intre mine si tata este valabil asa in forma lui in care v-am aratat(nelegalizat) si in cazul in care va fi contestat ce sanse de reusita as avea ca sa obtin acele parti lasate de parintii mei drept mostenire?Va multumesc.
Discuție succesiune
Parintii mei sunt decedati,mama-4ani,tata-5luni.Suntem 5parti care beneficiem de mostenirea din partea parintilor.Mostenirea este formata din un apartamant 3camere,o casa la tara si terenuri agricole.Va rog sa-mi spune-ti cateva detalii cu privire la modul de desfasurare al succesiunii(taxe,procente,etc).Vreau un sfat de la d-voastra cum trebuie sa procedez cat mai simplu si cu costuri mai reduse.Va multumesc

Am o sentinta de divort de comun acord,si in urma acestei sentinte trebuie sa platesc pensia alimentara de la data introducerii actiunii de divort(de catre mine)03.08.2010 si pana in prezent.daca in toata aceasta perioada am locuit impreuna si am covietuit impreuna mai putin ultimele 3luni cand sotia a plecat la mama ei lasandu-ma o luna cu fiica noastra,iar apoi urmatoarele doua luni fiica noastra s-a mutat impreuna cu mama la soacra-mea,normal ar trebui sa platesc doar cele doua luni cand fiica mea a fost separat cu mama ei,altfel cum vine asta fetita sta cu mine o luna si tot maica-sa primeste pensie alimentara/adica eu inseamna ca luna respectiva fac "intretinerea"de 2 ori?in sentinta spune ca pot face apel,ce ma sfatuiti?Va multumesc




Am o sentinta de divort de comun acord,si in urma acestei sentinte trebuie sa platesc pensia alimentara de la data introducerii actiunii de divort(de catre mine)03.08.2010 si pana in prezent.daca in toata aceasta perioada am locuit impreuna si am covietuit impreuna mai putin ultimele 3luni cand sotia a plecat la mama ei lasandu-ma o luna cu fiica noastra,iar apoi urmatoarele doua luni fiica noastra s-a mutat impreuna cu mama la soacra-mea,normal ar trebui sa platesc doar cele doua luni cand fiica mea a fost separat cu mama ei,altfel cum vine asta fetita sta cu mine o luna si tot maica-sa primeste pensie alimentara/adica eu inseamna ca luna respectiva fac "intretinerea"de 2 ori?in sentinta spune ca pot face apel,ce ma sfatuiti?Va multumesc