avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate Irina Ion

Activitate Irina Ion

Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmeze CESIONARUL in procedura de detasare?
Răspuns la discuția Concedii medicale suprapuse
Se calculeaza si se plateste folosind baza de calcul de la initialul din mai doar pentru perioada 01.06.2012-14.06.2012, iar din 15.06.2012 se calculeaza cel de-al doilea medical folosind o noua baza de calcul (ultimile 6 luni), fara sa uitati sa scrieti pe spate la observatii '' suprapunere cu CM seria....nr...''
Răspuns la discuția Concedii medicale suprapuse
Si .. apropo '' nici un medical nu are prioritate in fata altuia'' totul este reglementat prin lege.
Răspuns la discuția Concedii medicale suprapuse
Ambele concedii sunt initiale deci conform art. 16 din ordin 470/11.05.2010 care modifica si completeaza ordin 60/ 2006 o sa platiti primul medical 01.06.2012 dar pana la 14.06.2012 inclusiv. apoi celalalt medical initial 15.06.2012-19.06.2012. Numai ca pe spatele ambelor medicale la rubrica Observatii se trece '' Suprapunere cu CM seria... nr....''
Răspuns la discuția testament in favoarea unui strain
Va multumesc pt. raspuns. Eu nu vedeam nici o legatura intre testamentul scris cam asa: '' .... las numitului x cu adresa in ...'' si sotul meu, cu exceptia numelui si prenumelui(sotului). Nu este trecut CNP - ul sotului iar testamentul a fost intocmit cand sotul a implinit 18 ani, deci logic ca dupa 20 ani adresa noastra sa nu mai fie aceeasi. Deci cum va fi identificat sotul ca mostenitorul din testament? Mentionez ca domnul nu a decedat si ne-a ajutat enorm de-a lungul timpului si-i multumim, doar ca zilele trecute am gasit acest testament, l-am citit si mi-am pus intrebari. Oricum nu o sa-l deranjam cu problema asta pe domnul nostru, daca va fi sa mostenim ceva bine, daca nu, nu, e doar curiozitatea vizavi de sistem si proceduri. va multumim.
Sotului ar trebui sa ii revina la moartea persoanei care a facut testamentul la notar toate bunurile mobile si imobile. 1. sotul nu e ruda cu domnul respectiv. 2. in testamentul scris in fata notarului nu apare CNP - ul sotului iar adresa trecuta in el nu mai corespunde, testamentul fiind intocmit acum 20 ani. Domnul respectiv nu are copii, doar un frate care are la randul sau o fiica.
In ce masura acest testament este valabil ( adica cum dovedeste sotul ca despre el este vorba in testament), si daca fratele are dreptul sa-l conteste. va multumesc