avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 388 soluții astăzi
Forum Activitate razvantessc

Activitate razvantessc

Răspuns la discuția Intreprindere individuala
Revin la mesajul de mai sus, Sau trebuie obiect principal de activitate 0161 Activitati auxiliare pt productia vegetala ca sa pot opta pt norma de venit? observ ca la 0111 nu este norma de venit in nomenclator. Va multumesc
Revin la mesajul de mai sus, Sau trebuie obiect de activitate 0161 Activitati auxiliare pt productia vegetala ca sa pot opta pt norma de venit? observ ca la 0111 nu este norma de venit in nomenclator. Va multumesc
Buna seara. Doresc sa infiintez un I.I in agricultura cu domeniu de activitate 0111 Cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase.... In princpiu fac contracte de arenda pt cca 20 hectare pe care le cultiv cu cereale iar in toamna, dupa recoltare, le vand. Cum este mai bine sa ma inregistrez ? la norma de venit sau in sistem real? Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Intreprindere individuala
Buna seara. Doresc sa infiintez un I.I in agricultura cu domeniu de activitate 0111 Cultivarea cerealelor, plantelor leguminoase.... In princpiu fac contracte de arenda pt cca 20 hectare pe care le cultiv cu cereale iar in toamna, dupa recoltare, le vand. Cum este mai bine sa ma inregistrez ? la norma de venit sau in sistem real? Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Ucidere din culpa
Buna seara! A avut locul primul termen in cazul unui proces penal ucidere din culpa si instanta a dat termen pt pronuntare la o data ulterioara. Este bine pt binele meu sa ma prezint la pronuntare? Influenteaza cu ceva prezenta mea sau daca nu ma prezent? fiind o distanta destula de mare intre domiciliu si instanta de judecata nu as mai bate drumul. Va multumesc anticipat
Buna ziua! revin cu precizari! Ce parere aveti de intentia asiguratorului de a avansa o propunere de despagubire familiei , in vederea solutionarii pe cale amiabila? am primit o scrisoare in aceste sens,apoi ma anunta ca asiguratorul poate recupera suma cf legii 136/2005, art 58.este in regula intentia lor? dosarul inca nu a fost finalizat.va multumesc anticipat
Buna seara! Ma poate ajuta cineva cu o bibliografie pt urmatoarea tema de disertatie la sisteme contabile:" Analiza diferentelor nationale prinvind limbajul si practica in sfera contabilitatii".
Lucrarea ar trebui sa fie structurata astfel:
1. Contextul international al contabilitatii
2. diferente nationale privind limbajul contabil
3. diferente nationale privind practica in sfera contabilitatii
4 Concluzii, rolul convergentei
Va multumesc pt intelegere!
revin la situatia de mai sus. intre timp s-a schimbat procurorul, iar cel nou venit a trimis dosarul la poitie pt a se solicita o extertiza tehnica auto in vederea lamuririi unor aspecte. vreau sa desemnez si eu un extert secundar pe langa cel oficial desemnat. avocatul imi spune ca el a mai lucrat cu o astfel de persoana si daca ii dau acceptul sa lucram cu el sau sa caut eu un expert din judetul meu de domiciliu sau din alta localitate? ce ma sfatuiti? va multumesc!
stiu ca rudele victimei cer daune de la asigurator.nu stiu daca este posibil acest lucru,dar asa am inteles de la avocat. Masina e pe societate si am intele ca rudele pot cere despagubiri de la asigurator.este posibil ceva de genul asta? va multumesc
am inteles. procurorul nu cere expertiza auto, din cate am inteles eu,desi eu cred ca ar fi iesit poate o culpa comuna.victima a decedat.rudele victimei spun ca nu se constituie parte civila, dar vor o anumita suma pt cheltuielile lor de funerarii plus de la asigurator o suma foarte mare in euro. in aceste conditii cine ar trebuie sa plateasca suma in euro? rca sau tot eu intr-un final? va multumesc